Jurnalul.ro Sport Fotbal international Cupa Mondiala 2018. Rusia - Arabia Saudită 5-0

Cupa Mondiala 2018. Rusia - Arabia Saudită 5-0

14 Iun 2018   •   20:07

Reprezentativa Rusiei a surclasat selecţionata Arabiei Saudite cu scorul de 5-0 (2-0), în primul meci al Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, joi, pe Stadionul Lujniki din Moscova, în Grupa A a competiţiei (14 iunie - 15 iulie).

Gazdele s-au impus la o diferenţă puţin aşteptată, într-un meci care a opus cele mai slabe echipe din clasamentul FIFA calificate la CM 20218 (70, respectiv 67).

Ruşii au deschis scorul prin Iuri Gazinski (12), Denis Cerîşev, introdus providenţial de Cercesov, a reuşit o ''dublă'' (43, 90+1), Artem Dziuba a marcat la un minut de la intrarea sa pe gazon (71), iar Aleksandr Golovin a închis tabela din lovitură liberă (90+4).

''Sbornaia'' a început mai bine şi Samedov a fost blocat de Osama Hawsawi (7), după care şutul lui Dzagoev (11) din cădere a fost deviat în corner.

Gazinski a marcat primul gol al CM 2018, cu capul (12), din centrarea lui Golovin. Saudiţii au avut o posesie mai bună în continuare (59% la final), dar fără a ameninţa poarta lui Akinfeev.

Rusia a intrat la pauză cu avans de două goluri, Cerîşev (43) marcând cu un şut la colţul scurt, după ce a driblat doi fundaşi. Cerîşev fusese introdus în locul lui Dzagoev (min. 24), accidentat.

Rusia a continuat să fie pragmatică şi după pauză, în timp ce oaspeţii nu au tras niciun şut pe poartă în acest meci, în ciuda posesie mai bune. Samedov (52) a tras de la 20 de metri peste poartă, apoi Al-Sahlawi (56) nu a ajuns la o centrare în faţa porţii a lui Al-Burayk.

Al-Muaiouf (68) a respins şutul lui Zobnin, dar nu a avut replică la golul marcat cu capul de Dziuba (71), la centrarea perfectă a lui Golovin, la doar un minut de la intrarea pe gazon a atacantului.

Saudiţii au cedat total pe final, primind încă două goluri în prelungiri. Cerîşev (90+1) a marcat superb cu un şut cu exteriorul, iar Aleksandr Golovin, autor a două pase decisive, a închis tabela din lovitură liberă (90+4).

Acesta este cel mai mare scor într-un meci de deschidere la Cupa Mondială, după cel dintre Italia şi SUA (7-1), de la CM 1934, la Roma.

Rusia, care venea după şapte meciuri la rând fără victorie, are acum şanse considerabile la calificarea în optimi, pentru care mai candidează Uruguayul, care va juca vineri în celălalt meci al grupei, contra Egiptului.

În următoarea sa partidă, Rusia va juca împotriva Egiptului, marţi, la Sankt Petersburg.

Rusia - Arabia Saudită 5-0 (2-0)
Au marcat: Iuri Gazinski (12), Denis Cerîşev (43, 90+1), Artem Dziuba (71), Aleksandr Golovin (90+4).
Moscova, Stadion Lujniki: 78.011 spectatori.
Cupa Mondială FIFA 2018, Grupa A

Au evoluat echipele:
Rusia: 1. Igor Akinfeev (căpitan) - 2. Mario Fernandes, 3. Ilia Kutepov, 4. Serghei Ignaşevici, 18. Iuri Jirkov - 8. Iuri Gazinski, 11. Roman Zobnin - 19. Aleksandr Samedov (7. Daler Kuziaev, 64), 9. Alan Dzagoev (6. Denis Cerîşev, 24), 17. Aleksandr Golovin - 10. Fedor Smolov (22. Artem Dziuba, 70). Selecţioner: Stanislav Cercesov.
Rezerve neutilizate: 12. Andrei Lunev, 20. Vladimir Gabulov - 5. Andrei Semenov, 13. Fedor Kudriaşov, 14. Vladimir Granat, 23. Igor Smolnikov, 15. Alexei Miranciuk, 16. Anton Miranciuk, 21. Aleksandr Erohin.
Arabia Saudită: 1. Abdullah Al-Muaiouf - 6. Mohammed Al-Burayk, 3. Osama Hawsawi (căpitan), 5. Omar Othman Hawsawi, 13. Yasir Al-Shahrani - 18. Salem Al-Dawsari, 14. Abdullah Otayf (19. Fahad Al-Muwallad, 64), 7. Salman Al-Faraj, 17. Taiseer Al-Jassam, 8. Yahia Al-Shehri (9. Hatan Bahbir, 72) - 10. Mohammed Al-Sahlawi (20. Muhannad Asiri, 84). Selecţioner: Juan Antonio Pizzi.
Rezerve neutilizate: 21. Yasser Al-Mosailem, 22. Mohammed Al-Owais - 2. Mansour Al-Harbi, 4. Ali Al-Bulayhi, 23. Motaz Hawsawi, 11. Andulmalek Al-Khaibri, 12. Mohamed Kanno, 15. Abdullah Al-Khaibari, 16. Hussain Al-Moqahwi.

Arbitru: Nestor Pitana; arbitri asistenţi: Hernan Maidana, Juan Pablo Belatti (toţi din Argentina); arbitru de rezervă: Sandro Ricci (Brazilia).
Arbitru asistent video: Massimiliano Irrati (Italia); asistenţi video: Carlos Astroza (Chile), Mauro Vigliano (Argentina), Daniele Orsato (Italia).
Cartonaşe galbene: Golovin (88), Al-Jassam (90+4).

Stire initiala Cupa Mondială de fotbal din Rusia va debuta joi 14 iunie şi se va încheia pe 15 iulie, pe acelaşi stadion, Lujniki, din Moscova.

Competiţia va fi deschisă de partida dintre Rusia, echipa gazdă, şi Arabia Saudită, de la ora 18,00 (ora României), în Grupa A.

RUSIA

Palmares

Cupa Mondială: semifinalistă în 1966 (URSS), a 10-a participare (dintre care 7 ca URSS)

EURO: campioană în 1960 (URSS), finalistă în 1964, 1972, 1988 (URSS), semifinalistă în 2008

Jocurile Olimpice: campioană în 1956, 1988 (ca URSS)

Clasamentul FIFA: locul 70

Supranume: Sbornaia

Selecţioner: Stanislav Cercesov (din august 2016)

Preşedintele federaţiei (interimar): Aleksandr Alaiev

Număr de jucători legitimaţi: peste 2 milioane

Principalele cluburi: Zenit Sankt Petersburg, ŢSKA Moscova, Spartak Moscova, Lokomotiv Moscova

Vedete: Igor Akinfeev, Fedor Smolov, Aleksei Miranciuk

Calificare: ca echipă a ţării gazdă

Echipa tip: Akinfeev - Mario Fernandes, Granat, Ignaşevici, Kudriaşov - Samedov, Jirkov - Zobnin, Golovin, Dzagoev - Smolov

Supranume: Şoimii verzi

Selecţioner: argentinianul Juan Antonio Pizzi (din noiembrie 2017)

Preşedintele federaţiei: Adel Ezzat

Număr de jucători legitimaţi: circa 15.000

Principalele cluburi: Al-Hilal, Al-Ahli, Al-Ittihad, Al-Nassr

Vedete: Fahad Mawallad, Yahya Al Shehri, Taisir Al Jassim

Calificare: a terminat pe locul al doilea în grupa sa din ultima fază a preliminariilor asiatice, după Japonia

Echipa-tip: Al-Muayouf - Al-Shahrani, Os. Hawsawi, M. Hawsawi, Al-Harbi - Otayf, Al-Shehri, Al Jassam, Al-Faraj, Al-Muwallad - Al-Sahlawi.