Jurnalul.ro Sport Sporturi Ana Bogdan, prima jucătoare română calificată în sferturile de finală la BRD Bucharest Open

20 Iul 2017   •   07:19

Ana Bogdan (108 WTA) a devenit prima jucătoare română calificată în sferturile de finală ale probei de simplu din cadrul turneului de tenis BRD Bucharest Open după ce a învins-o, miercuri, pe Cagla Buyukakcay (165 WTA) din Turcia cu scorul de 6-4, 7-5.

Bogdan, care în turul 1 a trecut de Sorana Cîrstea, a avut nevoie de 2 ore şi 5 minute pentru a ajunge în sferturile de finală ale competiţiei găzduită de Arenele BNR. Ea reuşit să se impună în ciuda faptului că în setul doi s-a accidentat la genunchiul drept, având nevoie de intervenţia medicului.

Pentru calificarea în sferturile de finală, numărul 108 mondial va primi 5.900 de dolari şi 60 de puncte WTA. Ea o va întâlni în turul următor pe învingătoarea din partida Anastasija Sevastova (Letonia, nr. 1) - Danka Kovinic (Muntenegru).