Jurnalul.ro Sport Sporturi Begu şi Halep, în sferturile probei de dublu la Madrid

Begu şi Halep, în sferturile probei de dublu la Madrid

09 Mai 2017   •   23:05

Româncele Irina Begu şi Simona Halep au reuşit o calificare spectaculoasă în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la Madrid (WTA), dotat cu premii totale de 5.439.350 de dolari, marţi seara, după ce au dispus cu 6-2, 7-5 de cuplul Nao Hibino (Japonia)/Alicja Rosolska (Polonia).

Begu şi Halep au obţinut victoria după 63 de minute, în urma unei reveniri de senzaţie în setul secund.

Cele două românce şi-au adjudecat primul set relativ uşor, cu 6-2, şi au început cu dreptul şi actul secund (1-0). Însă, Hibino şi Rosolska au reuşit să câştige nu mai puţin de cinci ghemuri la rând şi se părea că meciul va ajunge în super tie break. Simona şi Irina au ridicat nivelul şi au adunat punct după punct, au reuşit egalarea (5-5), au trecut în avantaj graţie serviciului, iar apoi au încheiat conturile cu break (7-5).

Begu şi Halep şi-au asigurat un cec de 40.740 euro şi 215 puncte WTA, iar în sferturi vor înfrunta cuplul Sania Mirza (India)/Iaroslava Şvedova (Kazahstan), care a câştigat marţi cu 6-1, 7-5 în faţa perechii româno-americane Monica Niculescu/Christina McHale.

Begu şi Halep s-au calificat, marţi, alături de Sorana Cîrstea, şi în optimi la simplu. Halep a învins-o pe italianca Roberta Vinci cu 6-3, 2-6, 7-6 (2), Begu a trecut de suedeza Johanna Larsson cu 4-6, 7-6 (5), 6-3, iar Sorana Cîrstea a dispus de Catherine Bellis (SUA), cu 6-3, 6-2.