Jurnalul.ro Sport Sporturi Canotaj: Două clasări pe podium pentru România, la Cupa Mondială de la Linz

Canotaj: Două clasări pe podium pentru România, la Cupa Mondială de la Linz

24 Iun 2018   •   16:30

Echipajul masculin de patru rame al României a ocupat locul al doilea în finala desfăşurată duminică la Cupa Mondială de canotaj de la Linz-Ottensheim (Austria), în timp ce barca feminină de dublu vâsle categorie uşoară a terminat pe locul al treilea.

La patru rame masculin, tinerii Mihai-Vasile Ţigănescu, Cosmin Pascari, Ştefan-Constantin Berariu şi Ciprian Huc au ocupat locul secund, în 05 min 53 sec 760/1000, la circa trei secunde de Australia (05:50.700). Pe locul al treilea s-a clasat Germania (05:56.600).

În finala probei feminine de dublu vâsle categorie uşoară, campioanele mondiale en titre Gianina Beleagă şi Ionela-Livia Cozmiuc au ocupat doar locul al treilea, în 06 min 57 sec 020/1000, după Italia (06:54.100) şi Olanda (06:55.630).

La opt plus unu feminin, România (Ioana Vrînceanu, Viviana-Iuliana Bejinariu, Cristina-Georgiana Popescu, Alina Ligia Pop, Mădălina Bereş, Iuliana Popa, Beatrice Parfenie, Denisa Tîlvescu şi Daniela Druncea) a ocupat penultimul loc, 5, în 06 min 14 sec 360/1000. Victoria a revenit Olandei (06:03.780), urmată de Noua Zeelandă (06:05.560), Australia (06:09.550) şi Marea Britanie (06:10.700).

La dublu rame, Andreea-Ioana Budeanu şi Amalia Bereş au câştigat Finala B (07:24.510), terminând pe locul 7 la general.

În Finala B a probei feminine de patru rame, România (Mădălina Hegheş, Iuliana Buhuş, Mădălina-Gabriela Caşu şi Roxana Paraşcanu) s-a clasat pe primul loc (06:44.330), fiind a şaptea la general.

La patru vâsle feminin, Elena Logofătu, Nicoleta-Ancuţa Bodnar, Nicoleta Paşcanu şi Georgiana Vasile s-au clasat pe locul 4 în Finala B (06:34.470) şi pe 10 la general.