Jurnalul.ro Sport Sporturi Drăgulescu nu-şi explică cum a ratat

Drăgulescu nu-şi explică cum a ratat

de Vlad Ionescu    |    20 Aug 2008   •   00:00

Multiplul campion mondial şi european vrea să uite cît mai repede de Beijing, unde a avut parte numai de rateuri.

• Jurnalul Naţional: Se pare că medalia olim­pică de aur rămîne un vis neîmplinit pentru tine.

Marian Drăgulescu: Probabil că aşa se întîmplă cînd îţi doreşti ceva enorm, nu se realizează. Cred că a fost cel mai prost concurs pentru noi, gimnaştii, din ultimii nouă ani. Noaptea de după finala la sărituri am adormit foarte tîrziu. Am fost foarte trist. Numai la concurs mi-a stat gîndul. Din păcate, timpul nu-l mai poţi da înapoi. De altfel, dacă mă gîndesc bine, toţi care am venit aici ca favoriţi nu am reuşit. Nici Camelia Potec, nici Nicoleta Grasu, nici eu. Asta îmi pare cel mai rău. Parcă a fost un blestem. Nu s-au lipit medaliile de noi de nici o culoare.

• La sărituri ai avut o primă execuţie foarte bună, după care a ur­mat ratarea.

Nu pot să-mi explic. Înaintea celei de-a doua sărituri mă gîndeam la tehnică, să nu intru prea tare în trambulină. Dacă mă băgam prea tare, riscam să nu prind masa de să­rituri. M-am dus un pic prea încet pe elan. Am căzut la aterizare şi s-a năruit totul.

• Crezi că de vină poate fi şi ratarea din ziua precedentă, din finala la sol?

După sol am încercat să uit cît mai repede, dar gîndul la acea ratare sigur m-a afectat. În orice caz, am intrat în concurs foarte hotărît şi motivat. Din păcate, nu a fost să fie.

• Acum doi ani ai vrut să te retragi, dar ai re­venit ca să cîştigi o me­dalie de aur la Olim­piadă. Regreţi că nu te-ai retras atunci?

Nu am nici un regret. Mă bucur că am ajuns aici, mă bucur că sînt sănătos. Bine, sănătos e un fel de a spune. Au fost problemele de la coloană, am făcut o pauză îndelungată, iar apoi am tras tare ca să recuperez timpul pierdut. Nici aici nu am scăpat, am avut dureri la gambe şi m-am antrenat mai puţin înainte de concurs.

5 la bîrnă

În ultima zi a finalelor pe aparate, la gimnastică am avut o singură finalistă, pe Gabriela Rădoi, la bîrnă. Aceasta s-a clasat pe locul 5, fiind notată cu 15,625. Podiumul a fost format din: 1. Shawn Johnson (SUA) 16,225; 2. Nastia Liukina (SUA) 16,025; 3. Fei Cheng (China) 15,950. Gimnastica românească a obţinut la Jocurile Olimpice de la Beijing o medalie de bronz, în finala pe echipe, şi o medalie de aur cucerită de Sandra Izbaşa în finala de la sol.

ATLETISM.
Felicia Ţilea Moldovan a obţinut ieri calificarea în finala probei de aruncare a suliţei. Atleta noastră a reuşit din ultima încercare 60,81 metri, a zecea performanţă din finala care va avea loc mîine, de la ora 14:20. A doua româncă prezentă în calificări la suliţă, Monica Stoian, a aruncat doar 54,56 m şi nu s-a cali­ficat în ultimul act. Tot ieri, Ionela Tîrlea a ratat calificarea în semifinalele probei de 200 m, iar Viorica Ţigău pe cea în finală la săritura în lungime.