Jurnalul.ro Sport Sporturi Haltere: Mădălina Molie a cucerit două medalii de aur şi una de argint, la Europenele Under-23

17 Oct 2017   •   22:00

Sportiva română Mădălina Bianca Molie a cucerit două medalii de aur şi una de argint, marţi, la categoria 58 kg, în secţiunea Under-23, la Campionatele Europene de haltere pentru juniori şi tineret Under-23 de la Durres (Albania).

La stilul smuls, Molie a obţinut argintul, cu 91 kg, după ce a ratat primele două încercări. Aurul a revenit ucrainencei Veronika Ivasiuk, cu 92 kg, iar bronzul a fost adjudecat de Izabela Iailian (Armenia), cu 85 kg.

Mădălina Molie a cucerit aurul la aruncat, cu 112 kg, deşi a ratat ultima tentativă (116 kg), fiind urmată de Iailian, 110 kg, şi Ivasiuk, 110 kg.

La total, Molie a ocupat primul loc, cu 203 kg, urmată de Ivasiuk, 202 kg, şi Iailian, 195 kg.

La juniori, în limitele cat. 69 kg, Constantin Carp a ocupat locul 9 la smuls (125 kg), 10 la aruncat (149 kg) şi total (274 kg).

După trei zile de competiţie, bilanţul României este de şase medalii de aur, patru de argint şi două de bronz, toate la Under-23.