Jurnalul.ro Sport Sporturi Info olimpic

Info olimpic

15 Aug 2008   •   00:00

TIR. Lucia Mihalache a ratat ieri calificarea în finala probei fe­minine de skeet, după ce a ocupat locul 10 în preliminarii, cu 66 de puncte. Ultima sportivă care a prins finala de 6 a fost suedeza Nathalie Larsson, cu 69 puncte. Proba a fost cîştigată de Chiara Cainero (Italia), care a fost urmată de Kimberly Rhode (SUA) şi de Christine Brinker (Germania).

CANOTAJ. Probele de canotaj care ar fi trebuit să se dispute ieri au fost amînate din cauza unei furtuni care s-a abătut asupra parcului acvatic din Shunyi, la nord de Beijing. Cursele au fost reprogramate pentru astăzi, inclusiv finala B la 2 vîsle feminin, unde România este reprezentată de Ionelia Neacşu şi Roxana Cogianu.

EXPULZĂRI. Opt militanţi străini pro-Tibet, care au încercat să manifesteze miercuri în apropiere de Satul Olimpic din Beijing, au fost expulzaţi. La puţin timp după ce au desfăşurat un banner pe care era scris mesa­jul "Free Tibet", militanţii au fost interpelaţi de poliţiştii chinezi, iar o echipă a televiziunii brita­nice ITN a fost împiedicată cu forţa să filmeze scena respectivă. Manifestanţii expulzaţi sînt şap­te americani şi un japonez.

TENIS. Roger Federer, principalul favorit al com­pe­tiţiei, a fost eliminat ieri în sfertu­rile de finală de americanul James Blake. Blake a cîştigat cu 6-4, 7-6 (7/2) şi va juca în semifinale împotriva învingătorului din partida Paul-Henri Mathieu (Franţa) – Fernando Gonzalez (Chile). Luni, Federer va pierde şi locul întîi, pe care-l ocupă în clasamentul ATP, în faţa spaniolului Rafael Nadal.

RETRAGERE. Olandezul Pieter van den Hoogenband, dublu campion olimpic la 100 m liber (2000 şi 2004), nu a reuşit să cîştige o a treia medalie la Beijing, clasîndu-se pe locul 5 în finala probei de ieri. Rezultatul l-a determinat pe olandez să-şi anunţe retragerea din activitate. "Există o generaţie nouă de înotători şi a venit timpul pentru noi, cei mai vîrstnici, să ne retragem. A fost ultima mea cursă", a declarat Van den Hoogenband, care a deţinut recordul mondial la 100 m liber timp de opt ani.

LUPTE. Suedezul Ara Abrahamian a refuzat ieri medalia de bronz cîştigată de el la Beijing în proba de 84 de kilograme din cadrul competiţiei de lupte greco-romane, ridicînd pumnul drept în semn de protest, în timpul ceremoniei de premiere. Abrahamian, vicecampion olimpic la Atena, în 2004, s-a urcat pe podium, dar apoi a coborît şi a pus medalia de bronz în centrul suprafeţei pe care s-a desfăşurat concursul şi a ieşit ridicînd pumnul drept. Suedezul a fost învins în semifinale, în urma unei decizii de arbitru contestată de el, de italianul Andrea Minguzzi, care a cîştigat ulterior medalia de aur.