Jurnalul.ro Sport Sporturi Irina Begu a pierdut în finala de la Moscova, în faţa Anastasiei Pavliucenkova

Irina Begu a pierdut în finala de la Moscova, în faţa Anastasiei Pavliucenkova

19 Oct 2014   •   14:47

Irina Begu a pierdut finala turneului WTA de la Moscova, dotat cu premii în valoare de 710.000 dolari, fiind învinsă astăzi în trei seturi, 6-4, 5-7, 6-1, de Anastasia Pavliucenkova. Rusoaica a fost recompensată cu un cec în valoare de 120.000 dolari şi 470 de puncte WTA, în timp ce Irinei i-au revenit 64.000 dolari şi 305 puncte WTA.

După accederea în această finală, românca, locul 61 WTA va urca, începînd de luni pe poziţia 42.

Anastasia Pavlyuchenkova a câștigat anul acesta titlul de la Paris, într-un turneu în care le-a învins pe Kerber, Sharapova și Errani.

Irina Begu şi Anastasia Pavliucenkova s-au mai întâlnit o singură dată până în prezent, anul trecut, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Seul, victoria revenind şi atunci jucătoarei ruse (6-2, 6-2).

Este pentru al doilea an consecutiv când o reprezentantă a României a disputat finala turneului de la Moscova, după ce anul trecut Simona Halep a câştigat această competiţie, învingând-o în ultimul act pe australianca Samantha Stosur (7-6, 6-2).