Jurnalul.ro Sport Sporturi Jocurile Paralimpice 2016: Ciclistul Eduard Novak, locul 9 în proba de fond

Jocurile Paralimpice 2016: Ciclistul Eduard Novak, locul 9 în proba de fond

17 Sep 2016   •   19:07

Ciclistul român Eduard Novak a ocupat locul 9 în proba de fond (categoria C4-5), sâmbătă, la Jocurile Paralimpice de vară de la Rio de Janeiro.

Novak, singurul campion paralimpic din istoria României, a fost cronometrat cu timpul de 2 h 18 min 07 sec pe 84 km. Din 30 de sportivi care aau luat startul, doar 22 au terminat cursa.

Aurul a fost cucerit de olandezul Daniel Abraham Gebru, în 2 h 13 min 08 sec, argintul a fost adjudecat de brazilianul Lauro Cesar Chaman, sosit la 38 sec de învingător, iar al treilea s-a clasat italianul Andrea Tarlao, la 38 sec de câştigător.

Înotătorul Samuel Ciorap a fost înregistrat cu al 18-lea timp din serii la 50 m liber (S12), 26 sec 36/100, doar primii opt calificându-se în finală.

La 100 m spate feminin (S13), sora sa Naomi Ciorap a reuşit al 12-lea timp din serii, 1 min 22 sec, dar nu a prins nici ea finala.

România a participat la Jocurile Paralimpice de la Rio de Janeiro cu 12 sportivi şi a cucerit o singură medalie, bronzul obţinut de judoka Alex Bologa (cat. 60 kg).

În urmă cu patru ani, la Londra, România câştiga două medalii, ambele aduse de ciclistul Eduard Novak, una de aur şi una de argint.

Sursa: AGERPRES