Jurnalul.ro Sport Sporturi Judo: CM de la Tokyo - Ucraineanca Daria Bilodid şi-a păstrat titlul mondial

Judo: CM de la Tokyo - Ucraineanca Daria Bilodid şi-a păstrat titlul mondial

25 Aug 2019   •   18:43

Ucraineanca Daria Bilodid (18 ani) a devenit cea mai tânără dublă campioană mondială la judo, după ce a reuşit să-şi apere titlul la categoria 48 kg, duminică la Tokyo, cu un an înaintea Jocurilor Olimpice de vară care vor avea loc tot capitala Japoniei.

Ca şi la Mondialele din 2018, când a intrat în istoria judo-ului, cucerind medalia de aur la doar 17 ani, Bilodid a învins-o în finală pe japoneza Funa Tonaki, campioana lumii în 2017, în faţa căreia s-a impus prin waza-ari.

Reprezentanţii Japoniei au ratat aurul şi în concursul masculin desfăşurat sâmbătă la Nippon Budokan din Tokyo, Ryuju Nagayama clasându-se doar pe poziţia a treia la categoria 60 kg, după ce l-a învins pe compatriotul său Naohisa Takato, dublu deţinător al titlului mondial.

Aurul a revenit georgianului Luhumi Cihvimiani, care l-a învins în finală pe uzbecul Sharafuddin Lutfillaev.