Jurnalul.ro Sport Sporturi Judo: Sportivii români au obţinut trei medalii de aur la Balcaniada pentru cadeţi

06 Iun 2017   •   15:50

Sportivii români au obţinut douăsprezece medalii, dintre care trei de aur, la Campionatele Balcanice de judo rezervate cadeţilor, care s-au disputat în oraşul Tekirdag din Turcia, informează Federaţia Română de Judo.

Medalii de aur şi titlul de campioni balcanici au obţinut Florentina Ivănescu (52 kg), Victor Mocanu (50 kg) şi Răzvan Burduşel (73 kg) în timp ce Maria Dumitru (48 kg), Lorenzo Ispas (50 kg) şi Şerban Eduard (90 kg) au încheiat concursul pe locul 2, intrând în posesia medaliilor de argint.

România a mai obţinut şase medalii de bronz prin Ana Maria Stroe (40 kg), Diana Marcu (70 kg), Cosmina Dănila (+70 kg), Ionuţ Botofei (55 kg), Botond Antal (60 kg) şi Eduard Pescăruş (+90 kg).

În urma acestor rezultate, ţara noastră s-a clasat pe locul al doilea în ierarhia competiţiei, după Turcia. La această întrecere au participat 197 de judoka din 10 ţări.