Jurnalul.ro Sport Sporturi La ce ora joaca Simona Halep, duminică, la turneul de la Beijing

La ce ora joaca Simona Halep, duminică, la turneul de la Beijing

03 Oct 2015   •   23:39

Simona Halep va juca duminică dimineața, după ora 11:30, cu Lara Arruabarrena la China Open.

Anul trecut, Halep, care a fost a doua favorită, s-a retras înaintea meciului din sferturile de finală cu Ana Ivanovic. Turneul a fost câştigat de rusoaica Maria Şarapova, după o finală cu Petra Kvitova.

La ediţia de anul acesta a turneului de la Beijing, pe tabloul principal de simplu mai figurează trei românce, Irina Begu, Monica Niculescu şi Alexandra Dulgheru.

Begu (25 ani, 26 WTA) va juca în primul tur cu croata Mirjana Lucic-Baroni (33 ani, 84 WTA), pe care a mai întâlnit-o în 2009, când Irina se impunea la turneul ITF de la Midland, cu 6-1, 6-3 (turul I), iar Mirjana câştiga la Fort Walton (ITF), tot în primul tur, cu 4-6, 6-2, 6-0.

Niculescu (28 ani, 47 WTA) va avea o adversară dificilă, australianca Samantha Stosur (31 ani, 21 WTA), în faţa căreia a pierdut toate cele şase meciuri directe, două chiar anul acesta, în primul tur la Australian Open, când Stosur a învins cu 6-4, 6-1, şi în sferturi la Washington, când Monica a abandonat la 4-0 pentru jucătoarea de la Antipozi.