Jurnalul.ro Sport Sporturi Liga 2. Rapid Bucureşti, doar egal la Bacău, dar deja promovată în Liga 1

Liga 2. Rapid Bucureşti, doar egal la Bacău, dar deja promovată în Liga 1

28 Mai 2016   •   17:50
Sursa foto: wikipedia.org

Rapid Bucureşti a remizat în deplasare cu FC Bacău, scor 1-1 (0-0), sâmbătă, într-un meci din etapa a 10-a, ultima a play-off-ului din Seria I a Ligii a II-a de fotbal.

Rapid a condus după golul lui Martin din minutul 63 şi a fost egalată în primul minut de prelungiri, când a punctat Vraciu.

Rapid Bucureşti şi Gaz Metan Mediaş, care au terminat pe primul loc în cele două serii, au promovat direct în Liga I.

Echipele clasate pe locul 2 în fiecare serie, Dunărea Călăraşi şi UTA Bătrâna Doamnă Arad, vor juca un baraj într-o singură manşă. Câştigătoarea va disputa un baraj în două manşe împotriva lui FC Voluntari.

Rezultate înregistrate în meciurile de sâmbătă:
Seria I - play-off - Etapa 10:
CS FC Farul Constanţa - ACS Dacia Unirea Brăila 2-2
SC Bacău - Rapid Bucureşti 1-1
Academica Clinceni - AFC Dunărea 2005 Călăraşi 0-3

Rapid Bucureşti, deja promovată înaintea ultimei etape, a încheiat pe primul loc, cu 44 de puncte, urmată de Dunărea Călăraşi - 41 p, Dacia Unirea Brăila - 35 p etc.

Seria I - play-out - Etapa 9:
ACS Berceni - ACS Bucovina Pojorâta 3-0
FC Gloria Buzău - CS Baloteşti 0-3, la masa verde
ACS Rapid CFR Suceava - Ceahlăul Piatra Neamţ 3-0

Pe primul loc este CS Baloteşti - 32 p, urmată de Gloria Buzău - 29 p, ACS Berceni - 27 p etc.

Seria a II-a - play-off - Etapa 10:
CS Mioveni - CS Gaz Metan Mediaş 1-1
ACS FC Municipal Baia Mare - FC Chindia Târgovişte 2-4
FC Braşov - ACS UTA Bătrâna Doamnă 2-3

În clasament pe primul loc a încheiat Gaz Metan - 41 p, urmată de UTA Bătrâna Doamnă - 41 p, Chindia - 40 p, CS Mioveni - 27 p, FC Braşov - 23 p, FC Municipal Baia Mare - 13 p.

Seria a II-a - play-out: Etapa 9:
CSM Râmnicu Vâlcea - CS Unirea Târlungeni 2-0