Jurnalul.ro Sport Sporturi Liga Campionilor. Calificare cu emoții în sferturi pentru CSM București

Liga Campionilor. Calificare cu emoții în sferturi pentru CSM București

03 Mar 2017   •   22:10
Sursa foto: imagean/Getty Images/iStockphoto

CSM București s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin, vineri seara, după ce a învins echipa slovenă RK Krim Mercator Ljubljana cu scorul de 28-26 (14-12), în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Capitală, în penultimul său meci din Grupa principală 2 a competiției, potrivit Agerpres.

Campioana Europei a avut un meci mai dificil decât se aștepta, cu o formație pe care o învinsese cu 24-21 în deplasare.

CSMB a început excelent jocul și a condus cu 3-0, 4-1, 6-3 și 8-6, dar Krim a revenit în meci și a egalat, 9-9, în min. 19. Au urmat trei goluri consecutive ale echipei antrenate de Aurelian Roșca (12-9), iar în min. 26 a condus pentru prima oară la patru goluri, 14-10. La pauză, CSM conducea cu 14-12.

Deținătoarea trofeului a avut din nou trei goluri avantaj, 15-12, 16-13, dar slovenele au egalat în minutul 39, 17-17. După câteva minute în care cele două echipe au mers cap la cap, Krim a preluat conducerea cu 20-19 (43), iar apoi a avut 22-20 (45). Roșca a cerut timeout și strategia sa a dat roade, CSMB marcând șase goluri consecutive (în opt minute), desprinzându-se la 26-22. Gazdele au controlat finalul partidei și au câștigat cu 28-26.

În fața a 4.800 spectatori au evoluat echipele:
CSMB: Paula Ungureanu, Jelena Grubisic — Isabelle Gullden 10 goluri, Iulia Curea 1, Camille Ayglon Saurina, Aurelia Brădeanu, Linnea Torstensson 3, Carmen Martin 4, Oana Manea 3, Gnonsiane Niombla 3, Anastasia Lobaci, Majda Mehmedovic 3. Antrenor: Aurelian Roșca.
Krim: Misa Marincek, Amra Pandzic — Tamara Georgijev 2 goluri, Aneta Benko 3, Vesna Milanovic Litre 4, Nina Jericek 4, Mirjeta Bajramoska, Elizabeth Omoregie 4, Nina Zulic 2, Alja Koren 4, Polona Baric 2, Ines Amon 1, Ana Zrimsek. Antrenor: Uros Bregar.

Au arbitrat rusoaicele Victoria Alpaidze și Tatiana Berezkina, iar delegat EHF a fost Jutta Ehrmann-Wolf (Germania).

În clasament, pe primul loc se află Gyori Audi ETO KC, cu 13 puncte, urmată de Larvik, 10 puncte, CSM București, 9 puncte, FC Midtjylland, 8 puncte, RK Krim Mercator, 6 puncte, Team Esbjerg, 4 puncte.

Sâmbătă va avea loc meciul FC Midtjylland — Larvik, iar duminică se va disputa partida Gyori Audi ETO KC — Team Esbjerg.

În ultima etapă sunt programate meciurile RK Krim Mercator — FC Midtjylland (11 martie), Team Esbjerg — CSM București, Larvik — Gyori Audi ETO KC (ambele pe 12 martie).