Jurnalul.ro Sport Sporturi Madrid 2016. Irina Begu s-a CALIFICAT in sferturi

Madrid 2016. Irina Begu s-a CALIFICAT in sferturi

04 Mai 2016   •   15:55
Sursa foto: Captura Dolce Sport

Jucătoarea română de tenis Irina Begu (25 ani, 34 WTA)  a invins-o pe jucătoarea americană Christina McHale (23 ani, 59 WTA), cu 6-7 (6), 6-4, 6-4, miercuri, în optimile turneului WTA Premier de la Madrid, dotat cu premii totale de 4.771.360 dolari.

Begu a reușit să se impună la capătul unui meci de două ore și 37 de minute.

În primul set, cele două au mers cap la cap, iar în tiebreak Begu a ratat o minge de set, la 6-5 în favoarea sa. În setul secund, Begu a fost condusă cu 2-0, dar a reușit să întoarcă scorul și să facă 4-3, impunându-se cu 6-4. În decisiv, după ce McHale a luat primul ghem, Begu a câștigat trei ghemuri la rând și s-a desprins la 3-1. Americanca a reușit să egaleze, 3-3, dar Begu a câștigat din nou pe serviciul adversarei și a fructificat avantajul, încheind cu 6-4.

McHale câștigase prima confruntare dintre cele două, în 2008, la San Diego, în primul cu 6-2, 6-3.

Begu și-a asigurat un cec de 114.560 euro și 215 puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe învingătoarea dintre Simona Halep și Timea Bacsinszky.