Jurnalul.ro Sport Sporturi Marius Copil s-a calificat în turul 2 la Madrid (ATP Masters 1.000)

Marius Copil s-a calificat în turul 2 la Madrid (ATP Masters 1.000)

08 Mai 2017   •   17:37
Sursa foto: Christian Silva/Intact Images

Tenismanul român Marius Copil l-a învins pe spaniolul Guillermo Garcia-Lopez, după un meci dramatic, cu 7-6 (6), 4-6, 7-6 (9), luni, în runda inaugurală a turneului ATP Masters 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 5.439.350 euro.

Copil (26 ani, 104 ATP) s-a impus după două ore şi 54 de minute, în faţa unui adversar de 33 de ani, aflat pe locul 124 în clasamentul mondial.

Marius Copil a condus cu 4-1 în primul set, dar apoi a fost egalat şi a reuşit să se impună în tie break. În setul secund, s-a mers cu serviciul, dar ibericul a reuşit să îşi adjudece setul cu 6-4.

În decisiv, Copil a început cu break şi avut 2-0 şi 3-1, dar apoi Garcia-Lopez a întors scorul, având 4-3, 5-4 şi 6-5. Într-un tie break foarte disputat, Copil a greşit mai puţin şi s-a impus cu 11-9.

Copil a obţinut 35.855 euro şi 45 puncte ATP şi va juca în turul 2 cu britanicul Andy Murray, liderul mondial.