Jurnalul.ro Sport Sporturi Miami Open 2016. Irina Begu, calificată în turul al treilea

Miami Open 2016. Irina Begu, calificată în turul al treilea

25 Mar 2016   •   22:47

Jucătoarea română de tenis Irina Begu  s-a calificat în runda a treia a turneului WTA Premier de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 6.134.605 dolari, vineri, după ce a dispus de germanca Sabine Lisicki cu 6-4, 1-6, 7-6.

Begu (25 ani, 35 WTA) a revenit în setul decisiv de la 1-5, a condus cu 6-5 şi a servit pentru meci, dar Lisicki (26 ani, 37 WTA) a trimis meciul în tiebreak, unde românca s-a impus cu 7-2.

Irina Begu a obţinut, după două ore şi 21 de minute, prima sa victorie în faţa Sabinei Lisicki, germanca învingând în primele trei confruntări: 6-0, 6-1 în semifinale la Dallas, în 2011, 6-2 (abandon Begu) în primul tur la Beijing, tot în 2011, şi 6-3, 6-4 în turul al doilea la Madrid, în 2014.

Irina Begu şi-a asigurat un cec de 36.170 dolari şi 65 de puncte WTA pentru a treia sa victorie în 2016 (patru înfrângeri).

Următoarea adversară a româncei va fi învingătoarea dintre elveţianca Belinda Bencic (19 ani, 10 WTA) şi jucătoarea cehă Krystyna Pliskova (24 ani, 101 WTA).