Jurnalul.ro Sport Sporturi Miami Open 2017. Sorana Cîrstea, calificată în turul al treilea

Miami Open 2017. Sorana Cîrstea, calificată în turul al treilea

25 Mar 2017   •   06:37

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat, vineri, în runda a treia a turneului WTA de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 6.993.450 dolari, după ce a învins-o pe letona Anastasija Sevastova, cap de serie numărul 19, cu 7-6 (4), 3-6, 6-3.

Meciul a fost întrerupt, joi, la scorul de 6-6 (6-4), din cauza ploii, şi a continuat cu o dublă greşeală a balticei, care i-a adus Soranei primul set.

Cîrstea (26 ani, 65 WTA) a condus cu 2-0 în acest meci, dar apoi şi-a pierdut serviciul, însă a reuşit un nou break, ducând scorul la 3-1. Au urmat trei ghemuri la rând luate de jucătoarea baltică (26 ani, 25 WTA), care a preluat conducerea cu 4-3. Sorana a făcut un nou break, iar apoi a avut 5-4, dar Sevastova a egalat (5-5, 6-6), meciul ajungând în tie-break. Letona a luat primul punct, dar Sorana Cîrstea a câştigat cinci consecutiv, iar apoi a ajuns la 6-2, ratând două mingi de set. Partida s-a întrerupt la scorul de 6-4 pentru româncă.

Românca a început cu break setul secund, dar apoi şi-a pierdut serviciul. Sorana a reuşit un nou break şi apoi s-a desprins la 3-1. Sevastova s-a apropiat la 3-2, iar apoi a restabilit egalitatea, 3-3, după o dublă greşeală a reprezentantei noastre. Sevastova a preluat conducerea, cu 4-3, după o minge vehement contestată de Cîrstea, care s-a certat cu arbitrul de scaun pentru o minge considerată afară de unul dintre arbitrii de linie. Nervii Soranei au cedat şi aceasta a aruncat o o sticlă de suc pe teren, iar apoi nu a mai reuşit să fie cu mintea la meci, pierzând setul cu 3-6 (cinci ghemuri consecutive luate de Sevastova).

Sorana Cîrstea a reuşit să se adune după o discuţie cu antrenorul Marius Comănescu, începând în forţă setul al treilea, cu 3-0. Cîrstea a avut apoi 4-1, dar Sevatova s-a apropiat la 4-2, moment în care jocul a fost întrerupt timp ce circa cinci minute din cauza ploii. Cîrstea a părut deconectată şi a cedat serviciul la zero, iar scorul a devenit 4-3. Românca a replicat cu un re-break, iar apoi a reuşit să încheie setul cu 6-3, după două ore şi 12 minute de joc efectiv.

Cîrstea câştigase şi primul lor meci direct, cu 6-3, 6-0, în 2013, în sferturi, la Pattaya (Thailanda).

Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 41.350 dolari şi 65 de puncte WTA, urmând să joace în runda următoare cu daneza Caroline Wozniacki, cap de serie numărul 12. Wozniacki (26 ani, 14 WTA) are 4-3 în meciurile directe cu Sorana, câştigând ultimul meci, în 2014, în sferturi la Dubai, cu 6-1, 6-2.

Tot vineri, Simona Halep, a treia favorită, s-a calificat în turul al treilea, după ce a dispus în trei seturi, cu 6-4, 2-6, 6-3, de japoneza Naomi Osaka.

Vineri sunt programate să joace în turul al doilea şi celelalte românce de la Miami Open, Irina Begu, cap de serie numărul 28, cu Lara Arruabarrena (Spania), şi Patricia Ţig, contra franţuzoaicei Kristina Mladenovic (cap de serie numărul 22).