Jurnalul.ro Sport Sporturi Monica Niculescu a fost eliminată din turneul WTA de la Roma

Monica Niculescu a fost eliminată din turneul WTA de la Roma

16 Mai 2017   •   16:32

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu a fost eliminată marţi de olandeza Kiki Bertens, 2-6, 6-2, 6-1, în runda inaugurală a turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale de 2.775.745 dolari.

Monica Niculescu, locul 48 WTA, a avut un prim set remarcabil, dar a fost de nerecunoscut în celelalte două şi a cedat după o oră şi 59 de minute. Kiki Bertens, a 15-a favorită, ocupă poziţia a 20-a în clasamentul WTA.

Pentru participarea la acest turneu, Niculescu a obţinut 6.939 euro şi un punct WTA, scrie Agerpres.

Tot marţi, în primul tur al turneului de la Roma, românca Irina Begu a fost învinsă de letona Anastasija Sevastova, cu 6-4, 6-4.

Simona Halep, a şasea favorită, va evolua direct în turul secund, contra germancei Laura Siegemund.