Jurnalul.ro Sport Sporturi Monica Niculescu, în ultimul tur al calificărilor la Beijing

Monica Niculescu, în ultimul tur al calificărilor la Beijing

01 Oct 2016   •   07:46

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu a dispus cu 6-4, 6-1 de rusoaica Elizaveta Kulicikova, vineri, în runda inaugurală a calificărilor pentru tabloul principal de simplu al turneului WTA de la Beijing, dotat cu premii totale de 5.424.394 dolari.

Niculescu (29 ani, 49 WTA) s-a impus într-o oră şi 23 de minute, luându-şi revanşa în faţa rusoaicei (20 ani, 135 WTA), care câştigase primul meci direct, anul acesta, în turul al doilea la Australian Open, cu 6-4, 2-6, 6-4.

Monica Niculescu şi-a asigurat un cec de 4.650 dolari şi 20 de puncte WTA, urmând să joace în ultimul tur preliminar cu americanca Louisa Chirico (20 ani, 74 WTA). Chirico s-a impus în primul duel cu Monica, anul acesta, în primul tur la Madrid, cu 7-5, 6-1.

Simona Halep este a patra favorită la simplu şi va juca direct în turul secund, cu învingătoarea dintre portoricana Monica Puig, campioana olimpică, şi belgianca Yanina Wickmayer.

Irina Begu (26 ani, 26 WTA) va avea o adversară foarte dificilă în runda inaugurală, spaniola Garbine Muguruza (22 ani, 3 WTA), a doua favorită. Iberica are 2-1 în meciurile directe, după ce s-a impus în 2012, în sferturile turneului ITF de la Bucureşti, cu 1-6, 6-3, 7-5, şi anul trecut în meciul de Fed Cup de la Galaţi, cu 6-2, 6-3. Begu a câştigat anul acesta, la Madrid, în turul al doilea, cu 5-7, 7-6 (4), 6-3.

La dublu, Niculescu face pereche cu americanca Vania King, iar în primul tur vor înfrunta chinezoaicele Xu Yifan/Zheng Saisai.