Jurnalul.ro Sport Sporturi Monica Niculescu, învinsă în primul tur la Beijing (WTA)

Monica Niculescu, învinsă în primul tur la Beijing (WTA)

05 Oct 2015   •   09:05

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu a fost învinsă de australianca Samantha Stosur, cu 6-3, 6-2, luni, în runda inaugurală a turneului WTA de la Beijing, dotat cu premii totale de 4.720.380 dolari.

Niculescu (28 ani, 46 WTA) a cedat după doar 62 de minute de joc, în faţa unei adversare (31 ani, 25 WTA) care conduce cu scorul de 7-0 în meciurile directe. Stosur s-a impus numai anul acesta de trei ori, precedentele două confruntări având loc în primul tur la Australian Open, când jucătoarea de la Antipozi a învins cu 6-4, 6-1, şi în sferturi la Washington, când Monica a abandonat la 4-0 pentru australiancă.

Monica va primi 15.280 dolari şi 10 puncte WTA. Ea va juca luni şi la dublu, alături de Irina Begu, împotriva perechii cehe Andrea Hlavackova/Lucie Hradecka.