Jurnalul.ro Sport Sporturi Monica Niculescu, învinsă în primul tur la Miami Open

Monica Niculescu, învinsă în primul tur la Miami Open

22 Mar 2017   •   08:14
Sursa foto: frt.ro

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu a fost învinsă de suedeza Johanna Larsson, cu 6-3, 6-1, marţi, în runda inaugurală a turneului WTA de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 6.993.450 dolari.

Scandinava (28 ani, 60 WTA) s-a impus după o oră şi 26 de minute, meciul fiind mai strâns decât o arată scorul, cu excepţia ultimelor trei ghemuri, toate câştigate de Larsson, românca renunţând efectiv la luptă.

Niculescu (29 ani, 45 WTA) a început excelent, cu un break la zero, dar imediat şi-a pierdut serviciul, iar Larsson a preluat conducerea. La 4-3 în favoarea sa, Larsson a reuşit un nou break, iar apoi a încheiat setul cu 6-3, după 52 de minute.

Larsson a început setul secund cu break, dar Niculescu a restabilit egalitatea, însă nordica a dominat clar jocul şi s-a impus cu 6-1.

Scorul meciurilor directe este acum de 2-2, după ce românca a obţinut victorii în 2005, la Cairo (6-4, 7-5) şi Ain El Soukhna (6-2, 2-0, abandon), ambele la turnee futures în Egipt, iar Larsson s-a impus în 2013, în primul tur la Roland Garros, cu 6-2, 6-3.

Niculescu va primi pentru participare 13.690 dolari şi 10 puncte WTA, dar va evolua şi la dublu, alături de italianca Sara Errani.

Ana Bogdan (24 ani, 124 WTA) a fost învinsă de croata Donna Vekic (20 ani, 88 WTA) cu 6-2, 6-4, în ultimul tur al calificărilor. Românca se alege cu 4.075 dolari şi 20 de puncte WTA.  www.agerpres.ro