Jurnalul.ro Sport Sporturi Patricia Țig s-a calificat în optimile turneului WTA de la Washington

Patricia Țig s-a calificat în optimile turneului WTA de la Washington

01 Aug 2017   •   23:16

Jucătoarea română de tenis Patricia Țig s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale turneului WTA de la Washington, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a dispus de britanica Heather Watson cu 7-6, 7-6.

Românca şi-a asigurat un cec de 3.420 dolari şi 30 de puncte WTA.

Ţig (23 ani, 134 WTA) s-a impus după două ore şi 4 minute de joc în faţa unei adversare de 25 de ani, mai bine clasată (75 WTA), dar venită din calificări.

Patricia nu mai câştigase un meci din luna martie (Miami Open), venind după şapte înfrângeri consecutive.

În primul set, Watson a condus cu 5-2, dar românca a revenit spectaculos şi a egalat, 5-5, apoi meciul a ajuns în tie break, unde Ţig a reuşit să se impună cu 7-4.

În actul al doilea, Ţig a condus cu 3-0 şi 5-2, dar a comis din ce în ce mai multe greşeli şi Watson a restabilit egalitatea, 5-5, românca ratând şi două mingi de meci. Cele două jucătoare au ajuns din nou în tie break, unde Patricia s-a impus din nou, cu 7-3.

Ţig o mai învinsese pe Watson anul acesta, în primul lor meci, la Miami, în primul tur, cu 7-6 (4), 6-1.

În optimi, Patricia Ţig o va înfrunta pe învingătoarea dintre Monica Niculescu, a şasea favorită, şi japoneza Nao Hibino. Ţig şi-a asigurat un cec de 3.420 şi 30 de puncte WTA, ea fiind calificată şi în sferturi la dublu.