Jurnalul.ro Sport Sporturi Potaissa Turda, calificată în sferturile Cupei Challenge

Potaissa Turda, calificată în sferturile Cupei Challenge

19 Feb 2017   •   21:46
Sursa foto: imagean/Getty Images/iStockphoto

AHC Potaissa Turda s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Challenge la handbal masculin, duminică, deşi a fost învinsă de Handball Esch (Luxemburg), cu scorul de 29-28 (10-16), la Turda, în manşa secundă a optimilor de finală.

Potaissa, victorioasă în prima manşă cu 31-27, a avut o primă repriză reuşită, la capătul căreia conducea cu 16-10. Echipa antrenată de Horaţiu Gal s-a relaxat după pauză şi a pierdut în cele din urmă meciul cu 28-29.

Golurile turdenilor au fost înscrise de Roland Thalmaier 5, Silvian Amihăesi 5, Răzvan Pavel 5, Lucian Ignat 4, Radu Lazăr 4, Roman Zacaciurin 3, Dragoş Iancu 1, Ştefan Huta 1.

Pentru Handball Esch au marcat Alexandros Vasilakis 6 goluri, Sascha Pulli 6, Tom Krier 5, Martin Muller 4, Luca Tomassini 3, Julien Kohn 2, Max Kohl 1, Dany Scholten 1, Christian Bock 1.

Au arbitrat olandezii Ruud Geraets şi Paul Geraets, iar delegat EHF a fost cipriotul Sotiris Constantinou. www.agerpres.ro