Jurnalul.ro Sport Sporturi Rezultat de EXCEPTIE! România, calificată în sferturile Campionatul Mondial de handbal masculin Under-21 din Brazilia

29 Iul 2015   •   08:44

Selecţionata României s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal masculin Under-21 din Brazilia, după ce a învins selecţionata Tunisiei cu scorul de 29-27 (15015), la Uberaba.

Tricolorii, după un debut echilibrat de meci, au reuşit să se desprindă la două goluri, 7-5 (min. 15). Africanii au restabilit egalitatea în min. 21, 9-9, iar apoi cele două echipe au alternat la conducere pe tabela de marcaj, România marcând ultimul gol al reprizei, cu doar trei secunde rămase de joc.

Tunisia a mai condus o singură dată, în debutul reprizei secunde, cu 16-15 (31), după care România a preluat temporar controlul jocului şi s-a desprins la trei goluri, 20-17 (39). Africanii au revenit însă din nou şi au egalat, 24-24 (49), dar la 25-25 au venit din nou trei goluri la rând ale echipei pregătite de Ovidiu Mihăilă, scorul fiind de 28-25 (58). Tunisia a marcat două goluri într-un minut, dar Nicuşor Negru a reuşit ultimul gol al partidei, când mai erau trei secunde, parafând victoria tricolorilor, cu 29-27.

Negru a fost, de altfel, din nou cel mai bun jucător al echipei noastre, cu 14 goluri. Au mai marcat: Adrian Rotaru - 7, Dan Racoţea - 4, Robert Militaru - 2, Ionuţ Nistor Ioniţă - 1, Ramon Şomlea - 1.

Pentru Tunisia au înscris Bilel Abdelli - 9 goluri, Hamza Kablouti - 7, Ali Dhouibi - 2, Mehdi Berry - 2, Yassine Zaatir - 2, Omar Azadi - 2, Mounir Douiri - 1, Hosni Mribah - 1, Mohamed Fourati - 1.

Au arbitrat sârbii Ivan Mosorinski şi Aleksandar Pandzic.

În sferturile de finală, România a întâlni echipa Franţei, care a câştigat Grupa C şi s-a impus în optimi cu 24-20 în faţa Norvegiei. Meciul va avea loc miercuri, la Uberaba, de la ora locală 20,30 (joi, 02,30, în România).