Jurnalul.ro Sport Sporturi Roland Garros 2018. Simona Halep s-a CALIFICAT in turul al treilea

Roland Garros 2018. Simona Halep s-a CALIFICAT in turul al treilea

31 Mai 2018   •   17:47

Simona Halep a invins-o pe americanca Taylor Townsend cu scorul 6-3 6-1 si s-a calificat in turul al treilea la Roland Garros.

Simona se va lupta pentru un loc în "optimi" cu Andrea Petkovic (Germania, 107 WTA), cea pe care a învins-o în semifinalele din 2014 şi care a trecut, joi, scor 6-0, 7-6, de americanca Bethanie Mattek-Sands (202 WTA).

Halep (26 ani), principala favorită şi finalistă la ediţia trecută, a obţinut o victorie destul de uşoară, după 68 de minute.

Românca a reuşit o evoluţie mult mai bună decât în primul set al meciului de miercuri, cedat cu 2-6 în faţa altei americance, Alison Riske. Halep a condus cu 4-0 în primul act, după care Townsend (22 ani, 72 WTA) a reuşit primul său ghem. Halep a avut un uşor recul şi a reuşit să încheie setul, cu 6-3, abia la cincea sa minge de set.

În manşa secundă, Halep a luat primul ghem, Townsend şi-a făcut apoi serviciul, după care românca nu i-a mai lăsat şanse adversarei sale, câştigând cu 6-1.

Halep a avut 2 aşi, şi-a pierdut o singură dată serviciul, a reuşit 21 de winners şi a făcut doar 13 erori neforţate. Americanca a reuşit un as, a avut 2 duble greşeli, 9 winners şi 16 erori neprovocate.

La prima lor confruntare, Halep a învins-o pe Townsend cu 6-4, 6-1, anul trecut, în turul al doilea la Cincinnati.

Halep şi-a asigurat un cec de 130.000 de euro şi 130 de puncte WTA.