Jurnalul.ro Sport Sporturi ROMA 2016. Simona Halep, învinsă de Daria Gavrilova în turul al doilea

ROMA 2016. Simona Halep, învinsă de Daria Gavrilova în turul al doilea

11 Mai 2016   •   20:35

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, a şasea favorită, a fost învinsă de australianca de origine rusă Daria Gavrilova cu 6-3, 4-6, 6-3, miercuri, în runda a doua a turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale de 2.599.610 dolari.

Meciul a fost întrerupt de ploaie după primele două seturi, durata sa efectivă fiind de o oră şi 58 de minute.

Halep (24 ani, 5 WTA) câştigase singura partidă de până acum cu Gavrilova (22 ani, 32 WTA), anul trecut, în turul al doilea la Indian Wells, cu 2-6, 6-1, 6-2.

Gavrilova a început mai bine meciul şi a condus cu 3-1, dar Halep a reuşit să revină şi să egaleze, 3-3, dar apoi jucătoarea antrenată de Nicole Pratt a câştigat trei ghemuri la rând şi şi-a adjudecat primul set cu 6-3.

Simona a început cu dreptul actul al doilea, dar apoi Gavrilova a întors scorul (1-3). Halep a avut o reacţie foarte bună şi a reuşit patru ghemuri consecutive, ajungând la 5-3. Gavrilova a replicat cu un break, dar Halep a câştigat setul (6-4) şi a restabilit egalitatea.

După pauza provocată de ploaie, Halep a părut că se află la cârma jocului, a condus cu 1-0 şi 2-1, dar Gavrilova a început să lovească tot mai bine şi a întors scorul la 5-2 în favoarea sa. Halep a reuşit un break, dar apoi Daria Gavrilova a încheiat setul (6-3) şi meciul.

Halep a reuşit 3 aşi, dar a făcut şi 4 duble greşeli. Gavrilova a comis 7 duble greşeli. Raportul a fost echilibrat la capitolul ''winners'' (lovituri direct câştigătoare), 30-29 pentru jucătoarea de la Antipozi, şi la erori neforţate, 33 Halep, 31 Gavrilova.

Simona Halep, care venea după titlul cucerit la Madrid, intrând direct în turul al doilea la Foro Italico, va primi pentru participare 12.645 euro şi 60 puncte WTA. Anul trecut, Halep s-a oprit în semifinale la Roma, la fel ca şi Gavrilova.