Jurnalul.ro Sport Sporturi România a cucerit trei medalii de argint la Campionatele Mondiale de caiac-canoe pentru juniori şi tineret

25 Iul 2015   •   16:20

Sportivii români au cucerit, sâmbătă, trei medalii de argint la Campionatele Mondiale de caiac-canoe pentru juniori şi tineret (Under-23) din Portugalia, de la Montemor-o-Velho.

La tineret, o medalie a fost obţinută de echipajul feminin de caiac-4 pe 500 m format din Florida Ciută, Andra Sîrbu, Daniela Varona şi Iulia Crioitoru, cronometrat cu timpul de 1 min 34 sec 672/1000. Aurul a fost cucerit de Germania, în 1 min 34 sec 176/1000.

Argintul a fost câştigat şi de românii Cristian Gheorghe şi Cosmin Simion în proba de Canoe-2 pe 1.000 m la Under-23, cu timpul de 3 min 41 sec 412/1000, sosit după ucrainenii Dmitro Ianciuk şi Taras Mişciuk (03:39.228).

Cealaltă medalie de argint a României a fost adusă de juniorii Leonard Călin şi George Vasile în finala de la Canoe-2 pe 1.000 m, cu timpul de 3 min 44 sec 984/1000, în timp ce aurul a revenit polonezilor Jakub Rutkowski şi Marcel Holdak (03:43.544).

În finala masculină de caiac-2 a juniorilor, pe 1.000 m, Cosmin Vieru şi Ioan Povălniceanu s-au clasat pe locul patru (03:24.036), la 1 sec 400/1000 de locul al treilea, ocupat de germanii Benedikt Bachmann/Lennart Wermers.

În Finala B la Canoe-1 juniori pe 1.000 m, George Vasile a ocupat ultimul loc (18 la general), nouă, cu timpul de 05:01.440. În Finala B la Kaiac-2 masculin pe 1.000 m la Under-23, Răzvan Oltean şi Dragoş Postelnic s-au clasat pe locul al doilea (11 la general), cu timpul de 03:23.908.