Jurnalul.ro Sport Sporturi Simona Halep, a patra favorită a turneului de la Wuhan (WTA)

Simona Halep, a patra favorită a turneului de la Wuhan (WTA)

23 Sep 2016   •   17:42
Sursa foto: Facebook.com

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul cinci mondial, a fost desemnată a patra favorită a turneului WTA de la Wuhan (China), dotat cu premii totale de 2.288.250 dolari, care va începe luni.

Halep va intra direct în turul al doilea al competiţiei, unde ar putea-o întâlni pe Irina Begu, dacă aceasta va trece de adversara sa din primul tur, o jucătoare venită din calificări. O proiecţie pentru sferturile de finală arată un duel cu campioana olimpică Monica Puig.

Monica Niculescu urma să participe iniţial la calificări, dar a renunţat, având în vedere că sâmbătă va disputa semifinală la Seul.

Halep nu a avut prestaţii reuşite la cele două ediţii ale turneului de la Wuhan, pierzând în al doilea tur în 2014 (când a fost a doua favorită), învinsă de Garbine Muguruza, şi în optimi (turul al treilea, la Johanna Konta) în 2015, când a fost principala favorită.

Sursa: AGERPRES