Jurnalul.ro Sport Sporturi Simona Halep, calificată în sferturile de finală de la Wimbledon, după victoria împotriva Zarinei Diyas, 6-3, 6-0

01 Iul 2014   •   08:35
Sursa foto: FACUNDO ARRIZABALAGA/EPA

Simona Halep a trecur relativ lejer de jucătoarea Zarina Diyas, în cadrul fazei optimilor de finală de la Open-ul de la Wimblendon. Partida a durat numai 57 de minute, ceea ce demonstrează că Halep s-a impus fără drept de apel.

Extrem de concentrată şi de precisă, Halep a etalat un joc agresiv, în care a căutat să scurteze la maxim numărul de mingi schimbate cu adversara sa. Halep s-a impus în stilul caracteristic, cu  lovituri puternice şi precise, lansate de pe fundul terenului, care au măcinat treptat încrederea adversare în forţele proprii,  numeroasele greşeli neforţate ale acesteia, demonstrând aceast lucru în mod evident.

Halep va juca în sferturi cu jucătoarea germană Sabine Lisicki, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 19 care a învins-o în optimi pe Iaroslava Şvedova.

Statistica partidei Simona Halep - Zarina Diyas 6 - 3, 6-0