Jurnalul.ro Sport Sporturi Simona Halep, în semifinale la Indian Wells

Simona Halep, în semifinale la Indian Wells

15 Mar 2018   •   01:05

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, s-a calificat, miercuri, în semifinalele turneului WTA de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 7.972.535 dolari, după ce a învins-o pe croata Petra Martic, cu 6-4, 6-7, 6-3.

Halep (26 ani), campioană la Indian Wells, a câştigat un meci de mare luptă după două o re şi 23 de minute în faţa unei adversare de 27 de ani, care ocupă locul 51 în clasamentul WTA.

Pe o vreme cu un vânt destul de puternic, Halep a făcut un prim set foarte bun, cu puţine erori. Românca a început cu break, s-a desprins la 2-0, iar apoi fiecare jucătoare şi-a făcut serviciul, astfel că Halep s-a impus cu 6-4.

În actul secund, Halep a greşit mai mult şi în consecinţă Martic s-a detaşat repede la 3-0, iar apoi a condus cu 4-1 şi 5-2. Halep a avut o revenire remarcabilă şi a reuşit să egaleze, 5-5, setul a ajuns în tiebreak, unde croata a avut din nou 5-2, dar Halep a izbutit egalarea, 5-5. Simona a greşit o minge simplă şi adversara a fructificat mingea de set (5-7), restabilind egalitatea.

În decisiv, românca a luat primul ghem, dar a irosit mai multe oportunităţi de a prelua controlul jocului şi scorul a devenit 3-1 pentru Martic. Halep a reuşit să se calmeze, să îşi regăsească echilibrul şi a continuat să lupte, iar rezultatele s-au văzut prin cinci ghemuri consecutive, care i-au adus victoria cu 6-3. O decizie deosebit de inspirată a fost un challenge (ultimul) cerut la 4-3 şi 40-40, care i-a adus avantaj, iar apoi a reuşit un break decisiv pentru soarta partidei.

Halep a încheiat meciul cu cifre foarte bune, 2 aşi, doar 1 dublă greşeală, 80% primul serviciu în teren, 72% puncte cu primul serviciu şi 45% cu al doilea, 37 de erori winners şi 37 de erori neforţate. Martic a avut 5 aşi, 3 duble greşeli, 66% la primul serviciu în teren, 63% puncte cu primul serviciu, 46% cu al doilea, 33 de winners şi 43 de erori neprovocate.

Scorul confruntărilor din circuitul profesionist a devenit de 2-1 pentru Halep, după ce croata a câştigat în 2011 în optimi la Copenhaga, cu 6-3, 5-7, 7-5, iar Halep s-a impus cu 6-4, 6-2 în 2015 în primul tur la Guangzhou. Martic a mai obţinut o victorie la junioare, în 2007, în optimi la Roland Garros, cu 2-6, 6-4, 6-0.

Halep şi-a asigurat un cec de 327.965 dolari şi 390 de puncte WTA, iar în penultimul act o va înfrunta pe japoneza Naomi Osaka.