Jurnalul.ro Sport Sporturi Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA de la Dubai

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA de la Dubai

17 Feb 2015   •   21:51
Sursa foto: Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA de la Dubai
Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 2.513.000 dolari, marți, după ce a învins-o pe Daniela Hantuchova (Slovacia) cu scorul de 6-2, 6-0.

Halep, numărul patru mondial și principala favorită a turneului, s-a impus într-o oră și 13 minute de joc, dominându-și categoric adversara. Halep a avut 18 lovituri câștigătoare în acest meci, față de 13 ale slovacei, care a greșit mai mult (33 de erori neforțate, față de 12 ale româncei).

Simona Halep și-a asigurat un cec de 26.000 de dolari și 105 puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe bulgăroaica Țvetana Pironkova (27 ani, 57 WTA), care a învins-o în turul secund pe chinezoaica Shuai Peng (N. 16), 3-6, 6-4, 7-6 (5).