Jurnalul.ro Sport Sporturi Sorana Cîrstea, a treia româncă în sferturi la Madrid (WTA)

Sorana Cîrstea, a treia româncă în sferturi la Madrid (WTA)

04 Mai 2016   •   20:51

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea, beneficiara unui wild card, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA Premier de la Madrid, dotat cu premii totale de 4.771.360 dolari, miercuri, după ce a învins-o pe germanca Laura Siegemund cu 6-4, 7-6 (9).

Tot miercuri au mai obţinut calificarea în sferturi Simona Halep şi Irina Begu, care vor fi adversare în această fază a competiţiei.

Cîrstea (26 ani, 127 WTA) s-a impus în două ore şi 6 minute în faţa unei jucătoare venite din calificări, Siegemund (28 ani, 44 WTA) venind după rezultate deosebite în ultima vreme.

Sorana a început cu dreptul (1-0), dar apoi au urmat două ghemuri adjudecate de Siegemund (1-2). Cîrstea a legat şi ea două ghemuri şi a trecut la conducere (3-2), iar la 4-3 a reuşit un nou break, desprinzându-se la 5-3. Germanca a recuperat (5-4), dar Sorana a încheiat setul cu 6-4.

Românca a început excelent actul al doilea, a condus cu 3-0 şi a ratat câteva mingi de 4-0, însă apoi a survenit o cădere, iar Siegemund a luat patru ghemuri la rând (3-4). Cîrstea a redresat situaţia şi a revenit la cârma partidei (5-4), dar fiecare şi-a făcut serviciul şi s-a ajuns în tiebreak. Cele două jucătoare au mers cap la cap, Cîrstea a ratat o minge de meci (7-6), dar a şi salvat trei mingi de set (5-6, 7-8 şi 8-9), încheind conturile cu 11-9.

În turul următor, Cîrstea o va înfrunta pe Dominika Cibulkova (Slovacia), numărul 38 mondial, care a dispus de rusoaica Anastasia Pavliucenkova (26 WTA) cu 2-6, 6-3, 7-5. Cibulkova are 3-1 în meciurile directe, ultima partidă terminându-se cu victoria sa, în 2013, la Stanford, în semifinale.

Simona Halep, a şasea favorită, a trecut de elveţianca Timea Bacsinszky (cap de serie numărul 10) cu 6-2, 6-3, iar Irina Begu a învins-o pe Christina McHale (SUA) cu 6-7 (6), 6-4, 6-4. Halep are 3-0 în meciurile directe cu Begu, pe care a mai învins-o în 2007 şi 2008 la Bucureşti (ITF) şi în 2012 la Hobart.

Toate cele trei românce din sferturi şi-au asigurat câte 114.560 euro şi 215 puncte WTA. Patricia Ţig poate devenit a patra româncă din această fază a turneului, dacă o va învinge miercuri seara pe americanca Madison Keys.