Jurnalul.ro Sport Sporturi Sorana Cîrstea, învinsă în sferturi la Istanbul

Sorana Cîrstea, învinsă în sferturi la Istanbul

29 Apr 2017   •   06:25

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea, cap de serie numărul cinci, a fost învinsă de ucraineanca Elina Svitolina, principala favorită, cu 6-4, 6-4, vineri seara, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Istanbul, dotat cu premii totale de 226.750 dolari.

Svitolina (22 ani), numărul 13 mondial, s-a impus într-o oră şi 31 de minute în faţa Soranei (27 ani, 66 WTA).

Svitolina a reuşit un break la începutul meciului şi a mers cu el până în finalul primului set, adjudecat cu 6-4. Svitolina a reuşit break-ul (la zero) şi la debutul în setul secund, desprinzându-se la 2-0, dar Cîrstea a revenit şi a egalat, 2-2. Ucraineanca a reuşit un nou break, la zero, şi a avut apoi 4-2, dar Sorana a egalat, 4-4, însă apoi şi-a pierdut serviciul cu o dublă greşeală, Svitolina încheind setul cu 6-4.

Cîrstea a avut 18 winners (14 Svitolina), dar a comis şi 42 de erori neforţate (30 Svitolina).

Sorana Cîrstea va primi pentru participare un cec de 6.175 dolari şi 60 puncte WTA.

Irina Begu, a treia favorită, va juca sâmbătă în semifinale, cu belgianca Elise Mertens, care a trecut cu 6-4, 4-6, 6-2 de turcoaica Cagla Buyukakcay. Mertens (21 ani, 65 WTA) a învins-o pe Begu (26 ani, 33 WTA) cu 3-6, 7-5, 7-5, în Fed Cup. În cealaltă semifinală, Svitolina o va înfrunta pe Jana Cepelova (Slovacia), victorioasă cu 2-6, 7-6 (4), 6-4 în faţa ucrainencei Daiana Iastremska.