Jurnalul.ro Sport Sporturi Tenis, Cupa Davis: Ucraina - România 2-0. Hănescu a pierdut după ce conducea cu 2-0

de Agerpres    |    31 Ian 2014   •   21:23

Echipa de tenis a României este condusă de Ucraina cu scorul de 2-0, vineri seara, la Dnepropetrovsk, după primele două meciuri de simplu ale întâlnirii din primul tur al Grupei 1, zona Europa-Africa a Cupei Davis.

În al doilea meci de simplu, Victor Hănescu (32 ani, 72 ATP) a fost învins de Ilia Marcenko (26 ani, 160 ATP) în cinci seturi, cu 4-6, 2-6, 6-3, 7-6 (6), 6-4, deşi a condus cu 2-0 la seturi şi a avut nu mai puţin de trei mingi de meci în setul patru.

În primul set, Hănescu a rupt echilibrul la scorul de 3-3, reuşind un break, care s-a dovedit decisiv, câştigând cu 6-4, după 44 de minute. Marcenko a început cu dreptul setul al doilea, a condus cu 1-0, dar apoi Hănescu a reuşit să îşi adjudece nu mai puţin de cinci ghemuri la rând, adjudecându-şi setul cu 6-2, în 34 de minute. Setul al treilea a avut o desfăşurare mai neobişnuită: Marcenko a condus cu 1-0, Hănescu şi-a câştigat serviciul, iar apoi a reuşit un break, pentru 2-1, dar ucraineanul a evoluat din ce în ce mai bine, a servit excelent şi a întors scorul, câştigând cu 6-4 (33 minute). În setul al patrulea, cei doi jucători au mers cap la cap până în tiebreak, după ce Hănescu a ratat o minge de break la 4-3, dar a şi salvat două mingi de break la 5-5. Hănescu a avut nu mai puţin de trei mingi de meci (6-3), dar nu a reuşit să fructifice niciuna, Marcenko câştigând cinci puncte la rând şi setul, cu 8-6. În decisiv, Hănescu a câştigat pe serviciul adversarului pentru 3-2, dar apoi şi Marcenko a reuşit acelaşi lucru. Hănescu a irosit nu mai puţin de trei mingi de break în ghemul următor, iar Marcenko a încheiat setul şi meciul cu un break: 6-4.

Tenismanul ucrainean a adus un punct neaşteptat echipei sale, la capătul unui meci dramatic, care a durat mai bine de trei ore.

Marcenko a reuşit prima sa victorie în faţa lui Hănescu, după ce Victor îl învinsese în 2010 în Cupa Davis, cu 7-6 (1), 7-5, 6-4, şi în 2009 în optimi la St. Petersburg, cu 6-3, 6-4.

În primul meci de simplu, Adrian Ungur (29 ani, 122 ATP) a fost învins de Serghei Stahovski (28 ani, 85 ATP), în trei seturi, cu 6-3, 6-1, 6-4. Ucraineanul conduce acum cu 2-1 la meciurile directe, după ce a câştigat în faţa lui Ungur şi în 2010 în Cupa Davis, cu 6-2, 6-7(3), 7-5, 7-5. Tenismanul născut la Piteşti se impusese anul trecut în faţa lui Stahovski, în optimile turneului challenger de la Mons (Belgia), cu 6-4, 2-6, 6-4.

Sâmbătă, de la ora 16,00, va avea loc partida de dublu, probabil între perechile Victor Hănescu/Horia Tecău şi Denis Molcianov/Serghei Bubka jr.

Duminică au loc ultimele partide de simplu, Victor Hănescu - Serghei Stahovski (14,00) şi Adrian Ungur - Ilia Marcenko.