Jurnalul.ro Sport Sporturi Turneul Campioanelor! Infrangere dura pentru Simona Halep. Romanca, obligată să câştige ultimul meci al grupei

25 Oct 2017   •   15:51

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial şi principala favorită, a fost surclasată de daneza Caroline Wozniacki (N. 6), cu 6-0, 6-2, miercuri, în al doilea său meci din Grupa Roşie a Turneului Campioanelor de la Singapore.

Wozniacki (27 ani, 6 WTA) a făcut un meci aproape perfect, câştigând în doar 63 de minute şi asigurându-şi calificarea în semifinale.

Halep (26 ani) a greşit foarte mult şi nu a reuşit să fie în meci decât pentru puţin timp în setul al doilea, când a lăsat impresia că ar putea reveni.

Wozniacki, fost lider mondial, a luat primul set în doar 24 de minute, fără drept de apel. Halep a pierdut primul ghem din actul secund, dar apoi a restabilit egalitatea, după un ghem alb. Wozniacki şi-a făcut şi ea serviciul la zero, iar apoi a reuşit break-ul (3-1). Halep a avut şansa de a reveni, însă a ratat o minge de break, iar daneza s-a desprins la 4-1. Simona a reuşit să mai câştige un ghem, dar greşelile neforţate şi evoluţia excelentă a danezei a făcut ca setul să revină Carolinei cu 6-2.

Wozniacki câştigase şi primul său meci de la Singapore cu un scor asemănător, 6-2, 6-0 cu Elina Svitolina.

Halep a reuşit un as în acest meci, iar Wozniacki doi, daneza având procentaje superioare la ambele servicii (72%-54% la primul, 69%-27% la al doilea). Halep a avut mai multe mingi direct câştigătoare, 11-9, dar şi mai multe erori neforţate, 17-7.

Wozniacki are acum 3-2 în meciurile directe cu Simona, după ce s-a impus în 2012 în optimi la Dubai, cu 6-2, 6-3, în 2015 la Stuttgart în semifinale, cu 7-5, 5-7, 6-2, şi anul acesta la Eastbourne, în sferturi, cu 5-7, 6-4, 6-1. Halep a câştigat în 2013, în semifinale la New Haven, cu 6-2, 7-5, şi în 2-6, 6-1, 6-1 în semifinale la Dubai.

Halep şi-a asigurat 283.000 de dolari şi 375 de puncte WTA, fiind obligată să câştige ultimul meci din grupă, vineri, cu Svitolina, pentru a se califica în semifinale.

Halep o conduce pe Svitolina (23 ani, 4 WTA) cu scorul de 3-2, românca învingând în 2013 la Turneul Campioanelor (B) de la Sofia, cu 6-1, 6-1, în 2014 în Fed Cup, cu 6-3, 7-5, şi anul acesta în sferturi la Roland Garros, cu 3-6, 7-6 (6), 6-0. Svitolina s-a impus în finala de la Roma, anul acesta, cu 4-6, 7-5, 6-1, pe fondul accidentării Simonei, şi în semifinale la Toronto, cu un sec 6-1, 6-1.

În celălalt meci de miercuri, Caroline Garcia (Franţa/N. 8) o înfruntă pe Elina Svitolina (Ucraina/N. 4).