Jurnalul.ro Sport Sporturi Victorie importantă pentru România împotriva Sloveniei la Campionatul Mondial

Victorie importantă pentru România împotriva Sloveniei la Campionatul Mondial

03 Dec 2017   •   16:29
Sursa foto: Facebook Federatia Romana de HAndbal

Victorie mare pentru România, scor 31-28 împotriva Sloveniei, care în primul meci a învins-o pe Franța, vicecampioana olimpică.

Tricolorele au reuşit să învingă formaţia care a produs prima surpriză a competiţiei, 24-23 cu vicecampioana olimpică Franţa, favorita grupei.

Slovenia a început foarte bine meciul şi a condus cu 5-1 şi 6-2, având în prima repriză chiar şi avantaj de cinci goluri, 11-6 şi 12-7. La 13-10 pentru slovene, România a reuşit o serie de trei goluri la rând şi a restabilit egalitatea, 13-13, rezultatul la pauză fiind şi el tot egal, 14-14.

România a dominat partea secundă, în care Slovenia nu a mai condus deloc pe tabelă. Echipa antrenată de spaniolul Ambros Martin a avut mult timp avantaj de unu-două goluri. Finalul a fost unul dramatic, după ce s-a restabilit egalitatea, 26-26. România a marcat de două ori la rând (28-26), slovenele au redus din diferenţă (28-27), dar România a mărit ecartul la trei goluri (30-27), tranşând soarta partidei, câştigată cu 31-28.

Cristina Neagu, cu 11 goluri, a fost cea mai bună jucătoare a echipei noastre.

Au evoluat echipele:
România: Denisa Dedu (9 mingi apărate) - Aneta Udriştioiu (4 goluri), Melinda Geiger (1), Cristina Florianu, Cristina Neagu (11), Crina Pintea (6), Valentina Ardean-Elisei (4), Eliza Buceschi (5), Mădălina Zamfirescu, Timea Tătar, Cristina Laslo, Ana-Maria Dragut. Selecţioner: Ambros Martin.
Slovenia: Amra Pandzic (6 mingi apărate), Maja Vojnovic - Teja Ferfolja, Ana Gros (10 goluri), Tjasa Stanko (5), Ana Abina (1), Nina Zulic (2), Neli Irman, Alja Koren (4), Alja Vrcek (2), Lina Krhlikar (1), Ines Amon (3), Aneja Beganovic. Selecţioner: Salvador Kranjcic.

Au arbitrat muntenegrenii Ivan Pavicevic şi Milos Raznatovic.

După 29-17 cu Paraguay, România ocupă primul loc în clasamentul grupei.

Tot duminică se vor juca partidele Franţa - Angola şi Paraguay - Spania.

Luni va fi zi de pauză în Grupa A, iar marţi sunt programate partidele Slovenia - Angola, Franţa - Paraguay şi România - Spania. Primele patru clasate se califică în optimile de finală.