Jurnalul.ro Sport Tenis: Marius Copil, în turul al doilea al calificărilor la Wimbledon

Tenis: Marius Copil, în turul al doilea al calificărilor la Wimbledon

22 Iun 2021   •   18:30

Tenismanul român Marius Copil a reuşit să acceadă, marţi, în runda a doua a calificărilor pentru tabloul principal de simplu al turneului de la Wimbledon, după ce a dispus de bulgarul Dimităr Kuzmanov, cu 6-4, 6-3, scrie Agerpres.

Copil (30 ani, 222 ATP) a obţinut victoria după 66 de minute.

Marius Copil nu şi-a pierdut niciodată serviciul, salvând singura minge de break a bulgarului (27 ani, 244 ATP).

Arădeanul a încheiat cu 7 aşi, 2 duble greşeli, 26 de winners şi 15 erori neprovocate, precum şi cu procentaje excelente la serviciu (84%, respectiv 80%). Kuzmanov a avut 2 aşi, 4 duble greşeli, 9 winners şi 18 erori neforţate.

Copil câştigase şi prima sa confruntare cu Kuzmanov, în 2016, în primul tur la Napoli, cu 6-3, 4-6, 6-2.

Marius Copil şi-a asigurat un cec de 15.500 de lire sterline şi 8 puncte ATP.

În turul secund, românul îl va înfrunta pe francezul Antoine Hoang (25 ani, 156 ATP), în faţa căruia a câştigat în 2019 în calificări la Anvers, cu 6-1, 6-3.