Jurnalul.ro Sport Usain Bolt câștigă a treia medalie de aur la Olimpiada de la Rio

Usain Bolt câștigă a treia medalie de aur la Olimpiada de la Rio

20 Aug 2016   •   11:09

Usain Bolt, marea vedetă a atletismului mondial, a cucerit cea de-a noua medalie olimpică de aur din cariera sa şi a treia la actuala ediţie a JO, după ce a reuşit să se impună alături de ştafeta Jamaicăi în finala probei de 4x100 m, desfăşurat vineri seara la Rio de Janeiro, scrie agerpres.ro.

Aflat în ultimul schimb, după Asafa Powell, Yohan Blake şi Nickel Ashmeade, "Fulgerul" Bolt s-a dovedit decisiv în această cursă, ajutându-i pe jamaicani să câştige, cu timpul de 37sec.27/100, în faţa surprinzătoarei ştafete a Japoniei, care a cucerit argintul, cu un nou record al Asiei: 37sec.60/100. Pe treapta a treia a podiumului au urcat reprezentanţii Canadei, cronometraţi în 37sec.64/100.

De menţionat că echipa Statelor Unite, una dintre pretendentele la medalii, a fost descalificată din cauza unei greşeli la primul schimb de ştafetă, între Mike Rogers şi Justin Gatlin, după ce reuşise să încheie cursa pe locul al treilea.

Graţie acestui nou succes înregistrat la JO 2016, după cele de la 100 m şi 200 m, Usain Bolt a devenit al treilea atlet din istorie cu 9 titluri olimpice în palmares, după finlandezul Paavo Nurmi şi americanul Carl Lewis.

Jamaicanul riscă să partidă, însă, una dintre medalii, după ce unul dintre coechipierii săi, Nesta Carter, a fost depistat pozitiv cu ocazia reanalizării eşantioanelor recoltate cu ocazia ştafetei de 4x100 m de la JO 2008.