Jurnalul.ro Sport Sporturi Lando Norris (McLaren) a câştigat Marele Premiu al Olandei

Lando Norris (McLaren) a câştigat Marele Premiu al Olandei

de Redacția Jurnalul    |

Britanicul Lando Norris (McLaren), plecat din pole position, a câştigat duminică Marele Premiu al Olandei, a 15-a etapă a sezonului de Formula 1, fiind urmat de olandezul Max Verstappen (Red Bull), campionul mondial en titre, şi monegascul Charles Leclerc (Ferrari), transmite presa internaţională.

Lando Norris, la a doua victorie din cariera sa, după succesul din mai, de la Miami, a pus capăt invincibilităţii lui Max Verstappen în acest Mare Premiu disputat în faţa propriului public. Olandezul nu a izbutit să rămână neînvins pe o pistă în care pornise de trei ori din pole position şi obţinuse trei victorii în tot atâtea participări.

Englezul de 24 de ani a reuşit al patrulea pole position din cariera sa, al treilea din acest sezon după Barcelona şi Budapesta, şi l-a transformat în victorie, lucru pe care nu l-a reuşit în precedentele trei ocazii.

În ciuda unui start ratat, britanicul l-a depăşit pe olandez după un sfert din cursă şi apoi a demonstrat superioritatea maşinii sale, câştigând cu un avans mare, în timp ce Charles Leclerc a ocupat un neaşteptat loc 3.

Australianul Oscar Piastri (McLaren) a fost pe locul 4. Ferrari, în dificultate în ultimele săptămâni, a avut duminică o cursă reuşită, spaniolul Carlos Sainz terminând pe locul 5.

Mexicanul Sergio Perez a limitat daunele pentru Red Bull, încheind pe locul 6, în faţa celor doi britanici de la Mercedes, George Russell şi Lewis Hamilton.

Verstappen, mare favorit pentru a câştiga al patrulea titlu consecutiv, a avut rezultate dezamăgitoare în ultima perioadă, iar avansul său faţă de Norris s-a redus. Olandezul, aflat duminică la al 200-lea MP din cariera sa, nu are nicio victorie în ultimele cinci curse.

20. Zhou Guanyu (China/Kick Sauber) 2 tururi

Cel mai rapid tur de pistă a fost reuşit de Lando Norris, cronometrat în turul 72 în 1:13,817 (medie: 207,710 km/h)