x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
Jurnalul.ro Special Lider sindical: „Metroul se va opri curând!”

Lider sindical: „Metroul se va opri curând!”

de Diana Scarlat    |    23 Ian 2025   •   07:40
Lider sindical: „Metroul se va opri curând!”

Sindicaliștii din Metrorex vor să dea jos Guvernul

Ieri, sindicaliștii de la metroul bucureștean au protestat în fața Guvernului României, cerând respectarea Contractului Colectiv de Muncă, încălcat de Executiv, prin prevederile din „Ordonanța Trenuleț”. A fost a treia acțiune sindicală din ultimele zile. Ora aleasă pentru protest a fost 14.30, pentru a se desfășura acțiunea chiar în timpul ședinței de Guvern de la ora 15.00, astfel încât să se facă auziți. Problemele de la metrou țin de siguranța feroviară și nu pot fi tratate cu indiferență, mai ales pentru că nu mai are cine să conducă trenurile sau cine să le repare, cu deficitul uriaș de personal din prezent, cu veniturile diminuate și blocarea angajărilor. Protestatarii sunt pregătiți să întrerupă activitatea la metrou, dacă nu li se vor plăti orele suplimentare.

„Jos! Jos! Jos, Guvernul mincinos!” au strigat sindicaliștii de la metrou, în fața Guvernului, dar nu foarte aproape de clădirea Executivului, ci în fața Muzeului Antipa, pe trotuar, unde au fost trimiși pentru protest. Protestatarii au anunţat, într-o conferință de săptămâna trecută, că urmează să intre în grevă japoneză, după pichetarea Ministerului de Finanțe și a sediului Guvernului, apoi se pregătesc să oprească activitatea, prin grevă generală.

„Ordonanța Trenuleț” nu mai permite angajările, promovările de personal şi nici acordarea drepturilor negociate în Contractul Colectiv de Muncă înregistrat la începutul lunii decembrie 2024. Sindicaliștii spun că ordonanţa a anulat drepturile negociate de sindicat atât cu conducerea Metrorex, timp de trei luni, cât şi cu premierul Marcel Ciolacu, iar Guvernul le-a propus sindicaliştilor majorarea salariilor cu suma fixă de 1.050 de lei. Angajaţii de la metrou au pierdut şi tichetele de masă.

S-a ajuns la „cârpeli” care pun călătorii în pericol

Sindicatul din Metrorex a anunțat încă de anul trecut că metroul bucureștean nu va mai circula, dacă nu se rezolvă problema gravă a deficitului de personal, iar prin noua ordonanță s-a agravat situația, în loc să se remedieze. Conform sindicatului, subfinanțarea a creat probleme grave în ultimii 10 ani, fiind sub 75% din necesarul anual, astfel încât s-a ajuns la un deficit bugetar de peste 300%. Lipsesc în prezent peste 600 de angajați din totalul pe care ar trebui să-l aibă metroul bucureștean, pentru a se circula în siguranță, iar alți 300 de angajați urmează să iasă la pensie, fără a mai putea fi înlocuiți, dacă posturile rămân blocate.

Pentru a mai putea circula, în ultimii ani s-au făcut mai multe reparații din bani puțini, „cârpeli” care să țină activitatea metroului fără sincope, dar și specialiștii cu experiență, care știu ce trebuie să facă, în lipsa banilor pentru reparațiile capitale necesare, nu mai fac față situației sau în curând nu vor mai lucra la companie, fiind în pragul pensionării. 

Sindicaliștii mai spun că angajații cumpără piese de schimb din banii lor, ca să se mai poată circula cu metroul, pentru că din bugetul pentru reparații și pentru a se face reviziile la timp s-au alocat între 38% și 73%, anual, după anul 2014. Anul trecut, metroul a primit o subvenție mai mică decât cea din 2023, deși s-a dat în exploatare stația Tudor Arghezi pentru care ar fi trebuit să se mai angajeze încă 61 de persoane, dar nu s-au făcut angajări.

Siguranța circulației, în atribuțiile angajaților

Trenurile au peste 2.000 de călători, la ore de vârf, iar în atribuțiile angajaților intră siguranța circulației, deși deficitul de personal și finanțarea deficitară pun în pericol circulația acestor trenuri, călătorii și personalul de la metrou. 

Liderii sindicali spun că se lucrează în condițiile în care dacă își ia concediu medical un mecanic, nu mai are cine să-l înlocuiască. Au fost perioade, anul trecut, când s-au anulat mai multe trenuri, din cauza acestui deficit de personal, iar pe anumite funcții care țin de siguranța circulației este un singur om, deși ar trebui să fie trei. 

Aceste condiții de lucru duc, inevitabil, la nevoia de ore suplimentare, dar acestea nu se mai pot plăti, din cauza „Ordonanței Trenuleț”. Din acest motiv, dacă nu se va remedia problema creată de acest act normativ, e posibil oricând să se anuleze trenuri, din cauză că pur și simplu nu va avea cine să le conducă. Mai gravă este problema reparațiilor, pentru că o defecțiune pe șine poate duce la o tragedie și nici pentru aceste intervenții nu sunt angajați suficienți și nu se plătesc ore suplimentare.

Sindicaliștii au fost trimiși de Guvern la negocieri cu conducerea Metrorex, pentru rezolvarea problemelor, dar Ministerul Finanțelor este cel care poate dispune alocarea sumelor  necesare pentru stingerea conflictului.

››› Vezi galeria foto ‹‹‹

×