Jurnalul.ro Sport Sporturi Simona Halep, în sferturi la Roma

Simona Halep, în sferturi la Roma

18 Sep 2020   •   16:04

Simona Halep (28 de ani, 2 WTA) a învins-o pe ucraineanca Dayana Yastremska (20 de ani, 29 WTA) cu scorul de 7-5 6-4 și s-a calificat în sferturile turneului Premier 5 de la Roma.

Ucraineanca a excelat în lovituri direct câștigătoare și multe greșeli neforțate, însă Simona a avut meciul sub control. Românca a fost condusă cu 3-5, dar a revenit și a câștigat primul set cu 7-5. Al doilea set a început foarte bine pentru Halep și a ajuns repede la 3-0. Yastremska a recționat și a revenit până la 3-2. Simona Halep a câștigat partida după fructificare celei de-a doua minge de meci.

Românca o va întâlni pe învingătoarea meciului dintre Elena Rybakina și Yulia Putintseva.