Jurnalul.ro Vechiul site Old site Arhiva Jurnalul Arhiva Jurnalul Formula 1: Lewis Hamilton a câştigat MP al Chinei

Formula 1: Lewis Hamilton a câştigat MP al Chinei

17 Apr 2011   •   12:29
Sursa foto: /Reuters

Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu al Chinei, disputat duminică dimineaţă pe circuitul de la Shanghai, obţinând, astfel, prima sa victorie în acest sezon de Formula 1.

Pilotul englez al echipei McLaren-Mercedes a reuşit să îl depăşească pe liderul clasamentului general şi câştigătorul primelor două curse din 2011, germanul Sebastian Vettel, cu numai patru tururi înainte de finalul unei curse spectaculoase în care cel deal doilea pilot Red Bull, australianul Mark Webber, a terminat al treilea deşi a plecat în cursă de pe locul 18 al grilei de start.

Jenson Button a încheiat pe locul al patrulea, deşi după start a preluat conducerea în faţa lui Vettel, iar Rosberg s-a mulţumit cu locul 5, cu toate că la un moment dat părea că poate prinde un loc pe podium. Cursa chineză a fost din nou una modestă pentru piloţii de la Ferrari, Felipe Massa reuşind să-l învingă pe Fernando Alonso în lupta pentru locul al şaselea.

Michael Schumacher a terminat pe locul 8 la capătul unei curse în care odată depăşit de Alonso n-a mai reuşit să revină, dar s-a evidenţiat prin mai multe depăşiri spectaculoase. Pilotul Mercedes GP a fost urmat de rusul Vitali Petrov, în timp ce locul 10, care aduce un punct, i-a revenit lui Kamui Kobayashi, care l-a depăşit în ultimul tur pe debutantul Paul di Resta.

A patra cursă va avea loc pe 8 mai, în Turcia, pe circuitul de la Istanbul.

Cel mai rapid tur de circuit: Webber, 1:38.993

CLASAMENTE GENERALE Piloţi Constructori 1. Vettel 68 p 1. Red Bull-Renault 105 p 2. Hamilton 47 2. McLaren-Mercedes 85 3. Button 38 3. Ferrari 50 4. Webber 37 4. Renault 32 5. Alonso 26 5. Mercedes 16 6. Massa 24 6. Sauber-Ferrari 7 7. Petrov 17 7. Toro Rosso-Ferrari 4 8. Heidfeld 15 8. Force India-Mercedes 4 9. Rosberg 10 10. Kobayashi 7 11. Schumacher 6 12. Buemi 4 13. Di Resta 2 14. Sutil 2