Jurnalul.ro Vechiul site Old site Arhiva Jurnalul Arhiva Jurnalul Formula 1: Vettel a câştigat Marele Premiu al Turciei

Formula 1: Vettel a câştigat Marele Premiu al Turciei

08 Mai 2011   •   17:53
Sursa foto: /Reuters

Pilotul german al echipei Red Bull Racing, Sebastian Vettel, a câştigat, duminică, Marele Premiu de Formula 1 al Turciei, a patra etapă a sezonului, în timp ce Ferrari a obţinut primul podium al sezonului prin Fernando Alonso.

Pe locul trei a sosit Fernando Alonso (Ferrari), acesta fiind urmat de Lewis Hamilton de la McLaren-Mercedes şi de Nico Rosberg (Mercedes). Pe şase a trecut linia de sosire Jenson Button (McLaren-Mercedes), iar pe şapte Nick Heidfeld (Lotus Renault).

Au mai punctat Vitali Petrov (Lotus Renault) - locul 8, Sebastien Buemi (Toro Rosso) - locul 9 şi Kamui Kobayashi (Sauber) - locul 10.

Felipe Massa a terminat doar pe locul 11, în faţa unui Michael Schumacher dezamăgitor, care a avut din nou numeroase probleme, fiind nevoit să intre la boxe încă din primul tur în urma unui acroşaj cu Petrov.