Jurnalul.ro Sport Sporturi Dinamo Bucureşti învinge Wisla Plock în deplasare, în EHF Champions League

Dinamo Bucureşti învinge Wisla Plock în deplasare, în EHF Champions League

Echipa de handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a învins joi, în deplasare, echipa poloneză Orlen Wisla Plock, scor final 26-28 (12-12), în etapa a 8-a, din grupa A a Ligii Campionilor. Dinamoviștii au anunțat încă înainte de meci că vor dedica victoria tuturor românilor, cu ocazia Zilei Naționale.

Dinamo a condus aproape pe toată durata primei reprize, cu unul-două goluri avans, intrând la pauză la egalitate, 12-12. Polonezii au fost și ei în avantaj cu un gol, o singură dată, la 5-4.

În repriza secundă, Dinamo a condus de la un capăt la altul, înregistrându-se un singur rezultat de egalitate (14-14), campionii români având și 4 goluri avantaj (22-26).

Zeinelabedin și Mamdouh au marcat câte 5 goluri pentru Dinamo, în timp ce pentru polonezi Lucin a punctat de 10 ori.

Astfel, după 8 meciuri, Dinamo are 9 puncte și e pe locul 4 în clasamentul grupei A.

Dinamo Bucureşti va înfrunta în etapa următoare pe HC Zagreb, în 8 decembrie, pe teren propriu.