Jurnalul.ro Sport Monica Niculescu trece în turul doi la Transylvania Open eliminind cuplul Cristian/Ruse

Proba de dublu a turneului de tenis WTA 250 Transylvania Open, de la Cluj, a avut luni programat un meci în care au fost implicate 3 sportive din România. Monica Niculescu și partenera ei de dublu Harriet Dart, au trecut în supertiebreak de perechea alcătuită din Jaqueline Cristian și Gabriela Ruse.

Monica Niculescu și-a valorificat experiența din proba de dublu, impunându-se în supertiebreak, după ce împreună cu partenera ei câștigaseră primul set. Meciul s-a încheiat cu scorul de 6-4, 5-7, 10-5, după o oră și 49 de minute de joc.

Cristian și Ruse au început mai bine meciul și au condus cu 2-0, dar Niculescu și Dart au revenit cu 2 break-uri și au câștigat actul de debut.

Setul secund a fost ceva mai echilibrat, Cristian și Ruse reușind un break pe final, cu care au egalat situația.

În supertibreak, experiența lui Niculescu și-a spus cuvântul și alături de Dart, veterana de 35 de ani s-a calificat în sferturile de finală.

Pentru performanța de luni, Niculescu și Hart primesc 2.350 euro și 60 puncte WTA.

Subiecte în articol: monica niculescu