Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Politehnica Iaşi - Dinamo 2-2, în Superligă

Politehnica Iaşi - Dinamo 2-2, în Superligă

de Redacția Jurnalul    |

Politehnica Iaşi a terminat la egalitate cu Dinamo Bucureşti, 2-2 (2-1), luni seara, pe teren propriu, în ultimul meci din etapa a 5-a a Superligii de fotbal.

Dinamo a deschis rapid scorul în Copou, prin kosovarul Astrit Selmani (3 - penalty). Tot el fusese faultat de fundaşul Nicolas Samayoa în careu, după 20 de secunde de joc, în urma unei gafe a guatemalezului.

Gazdele au egalat peste zece minute, printr-un şut expediat de Mihai Bordeianu (13), de la circa 30 de metri, deviat de Eddy Gnahore.

Poli Iaşi a intrat în avantaj la pauză, după ce Nicolas Samayoa şi-a răscumpărat greşeala şi a marcat după un corner (45+4).

Dinamo a egalat prin autogolul lui Todor Todoroski (57), care a respins nefericit în propria poartă centrarea lui Maxime Sivis.

Dinamo putea obţine victoria, dar Antonio Borduşanu (75) a trimis mingea în bară.

FC Politehnica Iaşi - FC Dinamo Bucureşti 2-2 (2-1), Stadion ''Emil Alexandrescu'' - Iaşi
Au marcat: Mihai Bordeianu (13), Nicolas Samayoa (45+4), respectiv Astrit Selmani (3 - penalty), Todor Todoroski (57, autogol).
Arbitru: Sebastian Colţescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu (Bucureşti), George Bogdan Duţă (Bacău); al patrulea oficial: Ionela Alina Peşu (Craiova)
Arbitru video: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş); arbitru asistent video: Ovidiu Artene (Vaslui)
Observatori: Teodora Albon (Cluj-Napoca) - CCA, Viorel Anghelinei (Galaţi) - LPF

Sursa: AGERPRES

Subiecte în articol: politehnica iaşi dinamo remiza superliga