Jurnalul.ro Sport Sinner devine primul jucător care depășește 10 milioane de dolari în premii câștigate în 2024

de Redacția Jurnalul    |

Jucătorul de tenis Jannik Sinner a avut un sezon 2024 foarte reușit, câștigând două turnee de Grand Slam. Acest lucru face ca italianul să devină primul jucător din acest an care a depășit 10 milioane de dolari în premii în bani.

Jannik Sinner a câștigat în 2024 șase trofee, inclusiv două titluri de Grand Slam. Unul dintre acestea a fost recent încheiatul US Open, unde Sinner a reușit să câștige peste 3,6 milioane de dolari, potrivit Tennis Infinity.

Acesta este cel mai consistent premiu din acest an, care a contribuit la suma totală câștigată de liderul mondial, ajungând astfel la exact 10.590.709 dolari. El a depășit totalul lui Carlos Alcaraz, care se află la 8.155.657 de dolari după US Open.

Dacă spaniolul ar fi câștigat US Open, ar fi fost în poziția lui Sinner de a ocupa primul loc în clasamentul premiilor câștigate și de a depăși 10 milioane de dolari. Pe lângă US Open, Sinner a câștigat recent și Cincinnati Open.

Acesta i-a adus 1.049.460 de dolari. A fost al doilea eveniment ATP Masters 1000 pe care l-a câștigat în acest an, după Miami Open, care a crescut soldul bancar al italianului cu 1.100.000 de dolari.

Unele dintre evenimentele pe care nu le-a câștigat au contribuit, de asemenea, foarte mult la totalul său. Spre exemplu, Wimbledon, care i-a adus aproape 375.000 de lire sterline (490.000 de dolari).

Roland Garros este un alt eveniment unde nu a triumfat, dar a ajuns în semifinale acolo, câștigând peste 650.000 € (716.000 de dolari), astfel încât Wimbledon și Roland Garros i-au adus, de asemenea, peste un milion de dolari în premii totale.

Între aceste evenimente, Sinner a jucat la Halle și a câștigat turneul ATP 500, care i-a adus alți 421.790 €. Openul de la Indian Wells este, de asemenea, unul la care a făcut o cursă lungă, dar din cauza poveștii sale cu dopajul, Sinner a fost privat de toate punctele și premiile în bani. Dacă le-ar fi păstrat, totalul premiilor în bani s-ar fi apropiat de 11 milioane de dolari.

Câștigând Australian Open, italianul a început anul cu un premiu de 3.150.000 de dolari australieni (2.100.000 de dolari).

Subiecte în articol: sinner dolari premii