Jurnalul.ro Sport Sporturi Tenis: Tecău şi Rojer s-au oprit în semifinale, la Rotterdam

Tenis: Tecău şi Rojer s-au oprit în semifinale, la Rotterdam

Perechea româno-olandeză Horia Tecău/Jean-Julien Rojer s-a oprit în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la Rotterdam (ATP), dotat cu premii totale de 1.862.925 euro, după ce a fost învinsă de cuplul Oliver Marach (Austria)/Mate Pavic (Croaţia) cu 6-1, 6-3.

Tecău şi Rojer, favoriţii numărul patru, s-au înclinat după doar 56 minute. Tecău şi partenerul său, campioni la Rotterdam în 2015 şi finalişti în 2014, vor primi un cec de 29.690 euro şi 180 de puncte ATP.

Marach şi Pavic au câştigat anul acesta titlul la Australian Open, dar şi la Doha şi Auckland, având acum 17 victorii în tot atâtea meciuri jucate în 2018.

Scorul întâlnirilor directe era egal, 1-1, după ce Tecău şi Rojer au câştigat în 2017 în sferturi la Shanghai, cu 7-6 (6), 6-4, iar Marach şi Pavic s-au impus tot anul trecut în primul tur la Viena, cu 5-7, 7-5, 11-9. AGERPRES

Subiecte în articol: academia de tenis tecau julien rojer