Atleta

• Legitimata la CSM Pandurii RomTelecom LPS Targu Jiu
  • 2004: Locul III la Campionatul Mondial de semimaraton de la New Delhi
  • 2004: Medalia de bronz la maratonul de la Londra

Sportiva Constantina Tomescu a castigat titlul mondial la semimaraton ieri la Edmonton, dupa ce a condus cursa de la un capat la altul. Ea a ocupat locului trei anul trecut la aceeasi competitie si a fost medaliata cu bronz la CM de la Helsinki. Intr-o ora, noua minute si 17 secunde, atleta romanca le-a devansat pe olandeza Lornah Kiplagat si pe sportiva Susan Chepkemei din Kenya. Anul trecut, Constantina Tomescu-Dita a mai castigat maratonul de la Chicago, iar anul acesta a ocupat locul doi la maratonul de la Londra. In competitia de la Edmonton, celelalte sportive din Romania s-au clasat pe urmatoarele locuri: Mihaela Botezan (5), Nuta Olaru (8), Adriana Pirtea (10), Luminita Talpos (27). In urma acestor rezultate, Romania a castigat si titlul mondial pe echipe la semimaraton. Pentru noul titlu mondial castigat, Jurnalul National o declara pe atleta Constantina Tomescu-Dita "Omul zilei".